Bizden Haberler

0 1115

11 Aralık 2016 – Atsız Ata‘nın uçmağa varışının 41. yıl dönümü nedeniyle kabri başında anma etkinliği gerçekleştirdi. Etkinliğe Türkiye’nin dört bir yanından gelen bir çok Türkçü katıldı. Etkinlik sırasında Türkçüler Derneği’nin hayattaki son kurucu üyesi Erk Yurtsever, Orkun Vakfı Başkanı Yakan Cumalıoğlu, Atsız Ata’nın yakınında bulunan Prof. Dr. Osman Fikri Sertkaya ve Eski Devlet Bakanımız Abdulhalûk Mehmet Çay birer konuşma gerçekleştirmiştir.

0 1103

3 Mayıs Türkçüler Gününü, birkaç günlük gecikmeyle bugün (8 Mayıs) gerçekleştirdik. Öncelikle 3 Mayıs kahramanlarından Atsız Ata, Nejdet Sançar, Muzaffer Eriş ve Zeki Velidi Togan’ın kabirlerini ziyaret ederek, kahramanlarımızı andık. Daha sonra Validebağ Korusundaki piknik alanımıza geçerek ülküdaşlarımızla sohbet ederek günümüzü tamamladık.

 

0 1413

“Nihâl Atsız ve Mücâdelesi” konulu yazı yarışmamız sonuçlanmıştır. Daha önce düzenlemiş olduğumuz yazı yarışmalarına oranla hâyli fazla kalem sahibi Türkçü’nün katılması bizleri son derece mutlu etmiştir. Yarışmaya katılan tüm Türkçülere teşekkür ederiz.

Seçici Kurul tarafından yapılan değerlendirme sonucunda ilk üç sıraya giren yazarlar ve yazıları şu şekildedir;

1. Mehmet Doğan imzalı, Atsız ve Türkçülüğün Ruhi Muhtevası
2. Nihat Gül imzalı, Atsız’ın İzleri
3. Yahyahan Yılmaz imzalı, Atsız Beğ’in Kaderi

0 1211

11 Aralık 2015 – İstanbul Temsilciliğimiz, Atsız Ata‘nın uçmağa varışının yıl dönümü nedeniyle kabri başında anma etkinliği gerçekleştirdi. Etkinliğe Sakarya başta olmak üzere farklı illerden gelen bir çok Türkçü katıldı. Türkçüler Derneği kurucularından Erk Yurtsever ve Oğuzeli Turan Derneği Başkanı Serkan Akgöz kabirde birer konuşma gerçekleştirdiler.

Türkçü Kavgamız Dergisi 6.sayı

Atsız Ata’yı uçmağa varışının 40. yıl dönümünde kabri başında anacağız.

Her yıl olduğu gibi bu yılda, 11 Aralık’ta Atsız Ata’nın kabri başında buluşacak; onu layıkıyla anacağız. Anma etkinliğimiz 15.00′da başlayacaktır. Etkinliğimize Erk YURTSEVER başta olmak üzere kıdemli Türkçüler de katılacaktır. Bütün Türkçüler anma etkinliğimize davetlidir.

Nihâl Atsız Yazı Yarışması

Ulu Türkçü Nihâl Atsız’ın uçmağa varışının 40. yıl dönümü nedeniyle “Nihâl Atsız ve Mücâdelesi” konulu ödüllü yazı yarışması düzenlenecektir.

Katılım Şartları:
* Yarışmaya katılım ücretsizdir.
* Her kişi, yalnız bir yazıyla yarışmaya katılabilir.
* Gönderilecek yazılar özgün ve daha önce başka bir yerde yayınlanmamış olmalıdır.
* Dereceye girecek yazılar, Kavgamız Dergisinde ve yapılacak kitap çalışmasında kullanılabilir.
* Katılımcılar, yukarıdaki şartları kabûl etmiş sayılır.
* Yarışma için son yazı teslim tarihi 15 Kasım 2015’tir. Bu tarihten sonra gönderilen yazılar değerlendirmeye alınmayacaktır.

Şekil Şartları:
* Yarışma için gönderilecek yazıların dil bilgisi ve yazım kurallarına uygun olması mecburîdir.
* Yazılar için A4 kağıt ölçüsü dikkate alınacaktır. Her yazı 2 sayfadan az ve 4 sayfadan çok olmayacaktır.
* Yararlanılan kaynaklara ilişkin metin içindeki atıflar, her bir sayfa sonunda dipnot olarak gösterilmelidir. Dipnotlar; “yazar soyadı, adı, eser adı, makalenin yayınlandığı dergi ya da kitabın adı, sayfa nu., yayınevi, yayın yeri, yayın yılı” şeklinde olmalıdır.

Yazılar kısa bir özgeçmiş ile birlikte kavgamizdergisi@gmail.com e-posta adresine gönderilmelidir.

Gönderilen yazılar seçici kurulumuz tarafından değerlendirilecek, dereceye giren yazılar ve yazarları 1 Aralık 2015 tarihinde açıklanacaktır. Ödüller, dereceye giren yazı sahiplerine 13 Aralık 2015 târihinde gerçekleştirilecek olan anma programında takdim edilecektir.

Seçici Kurul:
Erk Yurtsever
Dr. Buğra Atsız
Adil Yılmaz
Kutlu Altay Kocaova
Serkan Akgöz

Yarışma afişin yüksek boyutta indirmek için tıklayınız.

3 Mayıs 2015

3 Mayıs Türkçüler Günü nedeniyle düzenleyeceğimiz anma etkinliğine bütün Türkçüler davetlidir. Etkinliğimiz her yıl olduğu gibi, Karacaahmet Mezarlığında saat 11.00′da başlayacaktır. Nihâl Atsız, Nejdet Sançar, Muzaffer Eriş ve Zeki Velidi Togan’ın kabirleri ziyaret edilecek daha sonra Validebağ Korusu’ndaki mesire alanına geçilerek pikniğimiz başlayacaktır. Pikniğin ardından çeşitli spor müsabakaları ve saz dinletileri gerçekleştirilecektir. Türkçüler Derneği’nin hayattaki tek kurucu üyesi Sn. Erk Yurtsever Beğ de anma etkinliğimize katılacaktır.

İletişim : 0539 623 09 68 (Furkan Beğ)

Sakarya’dan araç kaldırılacaktır. Sakarya, İzmit ve çevre illerden etkinliğimize katılmak isteyen Ülküdaşlarımız, 0534 610 47 76 numaralı telefondan Sakarya il temsilimiz Celal Beğ ile iletişime geçebilirler.

Nejdet Sançar Yazı Yarışması

Türkçü Nejdet Sançar’ın uçmağa varışının 40. yıl dönümü nedeniyle “Nejdet Sançar ve Mücâdelesi” konulu yazı yarışması düzenlenecektir.

Katılım Şartları:
* Yarışmaya katılım ücretsizdir.
* Her kişi, yalnız bir yazıyla yarışmaya katılabilir.
* Gönderilecek yazılar özgün ve daha önce başka bir yerde yayınlanmamış olmalıdır.
* Katılımcılar, yukarıdaki şartları kabûl etmiş sayılır.
* Yarışma için son yazı teslim tarihi 22 Şubat 2015’tir. Bu tarihten sonra gönderilen yazılar değerlendirmeye alınmayacaktır.

Şekil Şartları:
* Yarışma için gönderilecek yazıların dil bilgisi ve yazım kurallarına uygun olması mecburîdir.
* Yazılar için A4 kağıt ölçüsü dikkate alınacaktır. Her yazı 2 sayfadan az ve 4 sayfadan çok olmayacaktır.
* Yararlanılan kaynaklara ilişkin metin içindeki atıflar, her bir sayfa sonunda dipnot olarak gösterilmelidir. Dipnotlar; “yazar soyadı, adı, eser adı, makalenin yayınlandığı dergi ya da kitabın adı, sayfa nu., yayınevi, yayın yeri, yayın yılı” şeklinde olmalıdır.

Yazılar kısa bir özgeçmiş ile birlikte yarisma@kavgamiz.com e-posta adresine gönderilmelidir.

Gönderilen yazılar seçici kurulumuz tarafından değerlendirilecek, dereceye giren yazılar ve yazarları 29 Şubat 2015 tarihinde açıklanacaktır.

Seçici Kurul:
Erk Yurtsever
Adil Yılmaz
Kutlu Altay Kocaova
Serkan Akgöz

0 1919

11 Aralık 2014 – İstanbul Temsilciliğimiz, Atsız Ata‘nın uçmağa varışının yıl dönümü nedeniyle kabri başında
anma etkinliği gerçekleştirildi. Etkinliğe İstanbul dışından da bir çok Türkçü katıldı. Sakarya, Konya,
Mersin, Ankara ve Eskişehir’den onlarca Türkçü katıldı. Ayrıca Türkçüler Derneği kurucularından
Erk Yurtsever ve Türkçüler Derneği üyesi birçok aksakalımız da anma etkinliğimizde bulundular.
Erk Yurtsever, kabir başında ufak bir konuşma gerçekleştirdi.

Konuşma sonrasında Türkçüler bir ağızdan yemin ettiler. Kabir başında anmadan sonra
kabristan’ın girişindeki “Atsız Ata’nın Uçmağa Vardığı Gün Çıkan Gazeteler” fotoğraf sergisi açıldı.

Altın Bozkurt Ödül Töreni, dergimiz tarafından Kadıköy Barış Manço Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Daha önce Orkun Dergisi tafarından düzenlenen ve dergimiz tarafından yeniden organize edilen “Altın Bozkurt Ödül Töreni’nde bu yıl Türklüğe ve Türkçülüğe verdiği hizmetlerden dolayı Altın Bozkurt ödülü Erk Yurtsever’e verildi.

Sunuculuğunu Yiğit Angın tarafından yapılan ödül törenimize İstanbul’da ikamet eden Türkçülerin yanı sıra Ankara temsilcimiz Gökhan Türkmenoğlu, Eskişehir temsilcimiz Eren Şahin ve Hatay temsilcimiz Atalay Özbek ve bu illerden Türkçüler de katıldı.

Ödül töreninde sahneye çıkarak konuşma yapan dergimizin imtiyaz sahibi Serkan Akgöz, Altın Bozkurt ödülünün geleneğinden bahsederek ” Altın Bozkurt Ödülü Orkun Dergisi tarafından 1999 yılında verilmeye başlandı. İlk olarak Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’a bir yıl sonra da Şehit Aileri Derneği’ne verildi. Son olarak Ebulfez Elçibey’in uçmağa varması sonrası onun hâtırasına kardeşine takdim edildi.” dedi. Ödülün sonraki yıllarda sekteye uğradığını söyleyen Akgöz, bu geleneği devam ettirmek istediklerini vurgulayarak,”Orkun Dergisi’nin başlattığı ve bizim devam ettireceğimiz bir gelenek olduğunu dosta, düşmana göstermek amacıyla, Türklüğe ve Türkçülüğe en çok faydası dokunan kişi veya kuruma ödülü takdim etmeyi uygun gördük. Altın Bozkurt Ödülü, bir değerlendirmede ve derecelendirme değildir. Altın Bozkurt bir vefâ göstergesidir. Bu bir vefâ borcunun yerine getirilmesidir. Gelecek yıllarda Altın Bozkurt bir çok dalda ilmî, edebî ve fikri alanlarda Türklüğe ve Türkçülüğe hizmet etmiş kişi ve kurumlara tarafımızca düzenlenecek törenlerle takdim edilmeye devam edilecektir.” dedi.

Konuşmasında ‘Bozkurt’un Türklük için önemine de değinen Serkan Akgöz. Bozkurt, Türklerin ortak bir sembolü ve ortak bir kutsalıdır. Türeyiş destanından tutunda, Ergenekon’dan çıkışta yol gösterene kadar. Cumhuriyetin’in ilk yıllarından, yakın zamanda Kıbrıs’ın anavatana katılmasına kadar bir çok alanda Bozkurt yer edinmiştir. Türklüğün neden Bozkurt’u sembol olarak belirlediğini, Nejdet Sançar şu sözleri en iyi şekilde ifade etmiştir. “Sembollerle sembolü benimseyen milletler arasında bazı uygunluklar olduğu muhakkaktır. Sembol ile milletin birbirine en uygun düşeni ise, şüphesiz kurt ile Türk’tür. Çünkü kurt, hayvanlar dünyasının pençesi en sert olanı; Türk ise, insanlık aleminin yiğitlikte en önde bulunanıdır.” dedi.

İmtiyaz sahibimiz Serkan Akgöz’ün konuşmasından sonra konuklara Dilara İncebacak ve Metehan Mete tarafından müzik dinletisi sunuldu.

Altın Bozkurt Ödülü verilmeden önce ödül töreninin gerçekleşmesindeki yardımlarından dolayı Prof. Dr. Acar Sevim’e ve dergimize yardımlarından dolayı Fatih Demirci’ye Hatay temsilcimiz Atalay Özbek ve Ankara temsilcimiz Gökhan Türkmenoğlu tarafından teşekkür plaketleri takdim edildi.

Daha sonra Erk Yurtsever sahneye çağrıldı. Eskişehir temsilcimiz Eren Şahin tarafından Türklüğe ve Türkçülüğe hizmetlerinden dolayı Erk Yurtsever’e teşekkür plaketi takdim edildi. Son olarak Serkan Akgöz tarafından Erk Yurtsever’e Altın Bozkurt Ödülü takdim edildi. Ödül takdimi sırasında salonda duygusal anlar yaşandı.

Erk Yurtsever ödül takdiminden sonra ufak bir konuşma gerçekleştirerek, yüzyıllardan beridir Bozkurt’un Türklüğün ortak sembolü olduğunu, bunun bir siyasi partiyle ilişkilendirilemeyeceğini, bir siyasi partinin Bozkurt’u sahiplenemeyeceğini belirtti. Yurtsever’in konuşması sonrası özgeçmişini içeren bir multimedya gösteri konuklara izletilerek ödül töreni sonlandırıldı.

Bu Hafta Çok Okunanlar