Vefat - Çelik Gibi Ülkücüydü

Orkun
Değerli ülküdaşımız Abdurrahman Çelik’i kaybettik. Onu tanımış olan herkesin bildiği gibi, Abdurrahman Çelik inançlı bir Türkçü, ülkü mücadelesinin yılmaz bir eriydi. Allah rahmet eylesin.

Abdurrahman Çelik, daha lise sıralarındayken milliyetçi çalışmalara katıldı. 1957-1958 yıllarında Türk Ocakları Gençlik Kollarının kurucuları arasında bulundu. 1960’tan sonra Üni ersiteliler Kültür Kulübünde fikir mücadelesine devam etti. 1961’de Erkek Teknik Öğretmen Yüksek Okulu’ndaki öğrenci derneğinin kurucuları arasında o da vardı. Bu dernekteki Türkçü çalışmaları sebebiyle 45 gün okuldan uzaklaştırma cezası aldı. Bunun üzerine iki yıl kaybetmeyi göze alarak İstanbul’a geldi ve Yıldız Teknik Okulu sınavını kazanarak bu okula kaydoldu. İstanbul’da Atsız Beyin çevresinde yer aldı. MTTB’nin 1966 Kütahya Kongresinde genel başkanlığa adaylığını koydu.

Mühendis çıktıktan sonra Burdur’a yerleşerek inşaat müteahhitliği yapan Çelik, Aydınlar Ocağı’nın kurucularından ve Orkun Vakfı’nın da denetçilerindendi.

1989’dan sonra, bağımsızlığa kavuşan Türk illerine seyahat ederek oraları gördü. Elçibey’in mitinglerini filme çekti. Emekli olduktan sonra İstanbul’a yerleşti ve bir süre Emlâk Konut’un genel müdürlüğünde bulundu. Hayatı ülkücülükle geçmiş Abdurrahman, bu görevden MHP’li bir bakanın emriyle uzaklaştırıldı.

Kendisi gibi Türkçü olan eşi Nevin Çelik’e, evlâtları Afşar, Bilge ve İlay’a, onlarla beraber bütün Türkçü camiaya başsağlığı diliyoruz. Mekânı cennet ola!