Ana Sayfa 1998-2012 Vefat (Gültekin SAMANCI-Prof.Dr.Ahmet Temir)

Vefat (Gültekin SAMANCI-Prof.Dr.Ahmet Temir)

GÜLTEKİN SAMANCI’YI KAYBETTİK

- Reklam -

Türk milliyetçiliğini hayatı boyunca savunmuş olan değerli şair Gültekin Samancı 11 Nisan 2003’te hayata veda etti. 1927’de Konya’da doğan Samancı 1949’da Harb Okulu’ndan mezun olarak ordu saflarına katılmış, 1964’te askerlikten emekliye ayrılmış ve Basın Yayın Genel Müdürlüğünde görev almıştı. 1972’de Basın İlân Kurumu genel müdürü olmuş, bu görevde otuz yıldan fazla kalmıştı. 1989-1996 arasında TRT yö netim kurulu üyeliği de yapan Samancı başarılı bir yönetici olarak tanınmıştı.

Edebî hayatında Sâmanoğlu takma adını kullanan Gültekin Samancı, Hisarcılar ekolünün hayattaki son temsilcilerinden biriydi. Alacakaranlık (1970) ve Uzun Vuran Gölge (1983) adlı şiir kitapları bulunuyordu. Cahit Sıtkı Tarancı (1971) ve Kemalettin Kamu (1989) adlı iki de inceleme eserinin sahibiydi.

Çeşitli milliyetçi kuruluşlarda görev yapan Gültekin Samancı, millî ülkü yolunda sessizce fakat ısrarla yürümeyi ilke edinmişti,

Karacaahmet Mezarlığında toprağa verilen Samancı’ya Tanrı’dan rahmet; ailesine, sevenlerine ve Türkçü camiaya başsağlığı dileriz.

PROF. DR. AHMET TEMİR DE VEFAT ETTİ

Ankara Üniversitesi Dil-Tarih ve Coğrafya Fakültesi eski öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Temir de Nisan ayı içinde vefat etti. Türk tarihinin değerli uzmanlarından olan Prof. Temir, Türk Kültürünü Araştırma Enstitüsü’nün ilk başkanı olarak bu kuruma uzun yıllar hizmet etmiş, Türk Kültürü dergisinin yayımını üstlenmişti. Almanya hâtıralarını son yıllarında kitaplaştırmış olan Temir, Türk tarihiyle ilgili önemli eserlerin tercümelerini de dilimize kazandırmıştı. Bu eserlerin başında, W. Radloff’un Sibirya’dan adlı 4 ciltlik kitabı da bulunmaktaydı.

- Reklam -

Prof. Dr. Ahmet Temir’e Tanrı’dan rahmet diliyor, hâtırasını saygı ile anıyoruz.
 

Orkun'dan Seçmeler

- Reklam -