Ana Sayfa 1998-2012 Vefat : Bir Çınar Daha Devrildi

Vefat : Bir Çınar Daha Devrildi

Türk basın hayatının ünlü ismi, yazar Ahmet Kabaklı 8 Şubat 2001 günü hayata veda etti. Yirmi binden fazla seveninin katıldığı cenaze namazı Fatih Camii’nde kılındıktan sonra, aziz naaşı Eyüp Sultan Kabristanı’nda toprağa verildi.

- Reklam -

1924’te Elazığ’da doğan Ahmet Kabaklı, Edebiyat ve Hukuk fakülteleri mezunuydu. Uzun yı llar edebiyat öğretmenliği yaparak binlerce öğrenci yetiştirmişti. Tercüman gazetesinde başladığı köşe yazarlığını başarıyla 40 yıldan bu yana sürdürmekteydi. 6 ciltlik “Türk Edebiyatı” adlı eseri meydana getirmiş olan, tanınmış bir edebiyat tarihçisiydi. 1972’de kurduğu Türk Edebiyatı dergisi, ölümüne kadar muntazam olarak yayınlanmıştır. Ayrıca, Edebiyat Cemiyeti’ni ve daha sonra Türk Edebiyatı Vakfı’nı kurarak, vefatına kadar başkanlığını yapmıştı.

Ahmet Kabaklı, yazıları ve konuşmaları ile, Türk milliyetçiliğine büyük hizmetleri dokunmuş bir şahsiyetti. Güzel Türkçemizin savunulması, devlet yönetimine sağduyunun hâkim olması için hayatı boyunca çalışmıştı. Defalarca basılan “Temellerin Duruşması” başta olmak üzere, çok sayıda eserin sahibiydi. Milliyetçiliğin bütün kesimleri tarafından sevilen ve sayılan Ahmet Kabaklı’nın vefatını ciddî bir kayıp olarak görüyoruz.

Kendisine rahmet; okuyucularına, sevenlerine ve milletimize başsağlığı diliyoruz.
 

- Reklam -
- Reklam -

Orkun'dan Seçmeler

- Reklam -