Ana Sayfa 1998-2012 UYAN UYKUSU ÇOK GÖZLERİM, UYAN!

UYAN UYKUSU ÇOK GÖZLERİM, UYAN!

Artık uyanma vaktidir, yıllardır uyuduğun yetmedi mi ey gözlerim? Sen uyurken neler olup bittiğini nasıl göreceksin? Gözlerin kapalıyken karanlıkla aydınlığı, geceyle gündüzü, çirkinle güzeli, kötüyle iyiyi nasıl ayırt edeceksin? Bu yüzden değil mi ki, ülke toprakları yabancılara parça parça, dilim dilim satılırken hâlâ uyumaktasın. Bir gün sıra senin bahçene geldiğinde mi uyanacaksın?

- Reklam -

Sen böyle uyumaya devam ettikçe nasıl hızlı bir sermaye değişimi olduğunu asla göremez ve anlayamazsın. Eş, dost, yâren, yandaş, hısım akraba derken bir “yeni zenginler” sınıfının ortaya çıktığını fark etmelisin. Ali Dibo olayının bir tek örnek değil, memleketin her yanını saran bir sarmaşık hâline dönüştüğünü idrak etmelisin. Lâkin, bu idrak, ey gözlerim, uykuyu kendine haram edersen gerçekleşebilir. Yoksa başkalarının ekmeğine uzanan eller yakında senin sofranda da dolaşmaya başlayabilir.

Kapalı gözler, millî hassasiyetlerin nasıl törpülendiğini, önemsiz sayıldığını, onlara karşı kayıtsız ve uzak durulduğunu elbette göremez. Halbuki millete can veren, onun eğilmeden, dimdik durmasını sağlayan işte bu hassasiyetlerdir. Onlar bir kere kayboldu mu tekrar kazanılması uzun zamana ihtiyaç gösteren değerlerdir. Bu aşınmayı ancak gözleri açık olanlar görebilir. Uyan uykusu çok gözlerim, uyan!

Yer altı servetimiz olan madenleri yağmalamak için ne düzenler kurulduğunu sen görmezsen başka kim görecek? Gün boyu ter dökerek kazandığın üç beş kuruşun insafsızca vergilendirilip IMF patronlarının kasalarına aktarılmasına hep böyle uykulu gözlerle mi bakacaksın? Traktörün tarlada yatacak, mahsulün para etmeyecek ve Avrupa Birliği baronları bu çöküşü sırıtarak seyredeceklerse sana o gözler niye lâzım?

“Küresel egemenler” seni ve seninle birlikte bütün bir nesli topla, popla, oryantal göbekle ve boş lâflarla avutup oyalarken yüzün hâlâ gülüyor mu? Kaynağı karanlık servetlerle semirmiş bir mutlu azınlığın barlarda, plajlarda yaşadığı sefih hayat sana örnekmiş gibi sunulurken, ülkenin vahim meselelerine kulak tıkamakta devam edecek misin? Gözlerini aç ve hangi uçurumun başında olduğunu gör artık.

Vatan topraklarını bölmek için düpedüz isyana kalkışanları kimlerin açıkça desteklediğini fark etmiyor musun? Ediyorsan, senin kuyunu kazmaya çalışanların birliğine girmek için bu heves, bu acele niye? Yüzüne gülen, zaman zaman da azarlayan sözde dostlarla bir evde oturmaktan ar duymayacak mısın?

Seni yönetenleri kimler yönetiyor, hiç merak etmiyor musun? Hiç okumuyor, hiç işitmiyor, hiç görmüyor musun?

- Reklam -

Uyan uykusu çok gözlerim, uyan!

 

Orkun'dan Seçmeler

- Reklam -