Ana Sayfa 1998-2012 Türkiye’de azınlıklar yaratılamaz

Türkiye’de azınlıklar yaratılamaz

KAYSERİ’de yapılan Aydınlar Ocakları 23. Büyük Şûrasının sonunda bir bildiri yayımlandı. Bildiride yer alan ana hususlar şöyledir:

- Reklam -

ABD, Türkiye’yi kendi menfaatlerinin gerektiği ve işine yaradığı ölçüde önemsemekte, bunu da zaman zaman çirkinleşen aşağılayaca bir üslûpla yapabilmektedir. Avrupa Birliği, Türkiye’yi oyalamaya devam etmektedir. Irak yanı başımızda, istenildiği zaman altı üflenecek ve Türkiye’yi köşeye sıkıştırmak için kullanılabilecek bir ateş topu olarak beklemektedir.

Üzerinde tek Türk yaşamasa bile “ver-kurtul” mantığı ile hareket ederek Türkiye’nin Kıbrıs’ı fed da etmesi düşünülemez. Kıbrıs’ta bulunan Tür askerinin çekilmesi sadece Kıbrıs Türk toplumunun değil, Türkiye’nin de güvenliğini tehlikeye düşürecektir.

Türkiye, Türkmenlerin peşmergeler tarafından ezilmesini engelleyici tedbirleri almalıdır. KErkük’te peşmergeler tarafından yaratılan oldu-bittiye göz yumulmamalı, Kerkük silâhsız bir şehir hâline getirilmelidir. Orta vâdede Türkmenlerin Irak içinde bir güç olarak kabul edilmesi sağlanmalıdır.

Küreselleşme veya daha doğru bir ifadeyle Amerikanlaşmaya gösterilecek en güzel tepki Türk töresini yaşatmak, Türkçeye sahip çıkmak, Türk müziğini yaygınlaştırmak, Türk kültür değerlerini diri tutmak, hiçbir kültürün uydusu olmamaktır.

Türkiye’nin Türk ve İslâm dünyasının lideri konumuna gelebilmesi, dünyada daha aktif bir rol oynayabilmesi için kendi idarî, siyasî ve ekonomik problemlerini kısa sürede çözmesi şarttır.

Bu bakımdan:

- Reklam -

1. Yer ve kuruluş adlarında yetkililer hassas olmalı, küresel aydın bağımlılığının aracı olan yabancı dille eğitim yanlışına son verilmelidir.

2. Türk kimliğini reddeden ayrılıkçı ve ırkçı eğilimlere karşı Türk milletine mensup olma ve vatandaşlık şuuru getirilmelidir.

3. Yargı bağımsız ve siyasî baskılardan uzak olmalıdır.

4. Yeni Mahallî İdareler Yasası’nd yetkilerin dağıtılması ve genişletilmesinde ilerde yanlış sonuçlar verecek konular fark edilmelidir.

5. Türkiye’de Lozan’a rağmen azınlıklar yaratılımaz, mahallî dillerin özel radyo ve TV’lerde yayını kabul edilemez.

- Reklam -

6. Resmî araba ve özel uçak saltanatı son bulmalıdır. Çin mallarının piyasayı işgali önlenmeli, ithal rejimi gözden geçirilmelidir.

7. Sözde ve belgelenemez Ermeni iddialarını reddeder, Ceyhan’da adına anıt dikilen millî şehidimiz Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Beyi rahmetle anarız.
 

Orkun'dan Seçmeler

- Reklam -