Ana Sayfa 1998-2012 TÜRKÇÜLÜK GÜNÜ KUTLAMALARI HER GEÇEN YIL DAHA YAYGINLAŞIYOR

TÜRKÇÜLÜK GÜNÜ KUTLAMALARI HER GEÇEN YIL DAHA YAYGINLAŞIYOR

MEHTER, TÜRKÜ OYUN EKİPLERİ, TÜRK YEMEKLERİ VE COŞKU SAMSUN’DA TÜRKÇÜLÜK ŞÖLENİ

- Reklam -

Türk Ocağı Samsun Şubesince “Türkçülük Günü” münasebetiyle 3 Mayıs 2005 günü Atatürk Anıtına çelenk konulmuş ve Türk Ocağı Samsun Şubesi Kurucusu Merhum Dr. Fethi TEVETOĞLU’nun kabri ziyaret edilmiştir.

“Türkçülük Günü” çerçevesinde 8 Mayıs 2005 günü Samsun Çakırlar Korusunda “Türkçülük Şöleni” düzenlenmiştir. Geleneksel olarak düzenlenen şölene Samsun’un değişik ilçe ve belde belediye başkanları, Samsun siyasetinin önde gelen bazı isimleri, öğretim üyeleri, üniversite öğrencileri ve Samsun halkı katılmıştır. Samsun ve Art vin halk Oyunları Ekibi, Tokat – Yenisu Belediyesi Semah ekibi ve Tokat-Erbaa Belediyesi mehteran takımı gösteriler yapmışlardır. Mahallî sanatçılar söylemiş oldukları türkülere izleyicilere neşeli dakikalar yaşatmışlardır.

Kutlama alanında bir konuşma yapan Türk Ocakları Samsun Şubesi Reisi Prof. Dr. Nazmi POLAT’ın “……ABD Başkanı’nın, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nından randevu almak için aylarca beklediği bir dünya hayâl ediyorum…” sözleri bir hayli alkış almıştır.

Daha sonra, Türklerin Ergenekon’dan çıkışını canlandıran “Demir Dövme” töreni gerçekleştirilmiştir. Kutlama alanındaki misafirlere Doğu Türkistanlı aşçılar tarafından pişirilmiş olan Doğu Türkistan pilâvı, millî yemeğimiz keşkek, simit, kımız ve ayran ikram edilmiştir.

Şölene bin civarında aile katılmıştır.

* * *

- Reklam -

PROF. DR. ÖMER A. AKSU TÜRKÇÜLÜK GÜNÜNDE TARSUS’TA KONUŞTU

Türkçülük Günü, Tarsus’ta belediye başkanlığının öncülüğünde kutlandı. 3 Mayıs 2005 Salı günü gündüz şenlikler gerçekleştirildi. Aynı günün akşamı saat 19.30’da ise kapalı salon toplantısı yapıldı. Belediye Başkanı Burhaneddin Kocaman’ın konuşmasından sonra Atsız’dan şiirler okundu. Mahallî sanatçılar da kendi şiirlerini seslendirdiler. Daha sonra, Orkun dergisi Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ömer A. Aksu bir konferans verdi.

Toplantı, çok sayıda dinleyici tarafından ilgiyle takip etti.

* * *

Türkçülük Günü dolayısıyla Türk Ocaklarının Hatay ve Giresun şubelerinde kapalı lokal toplantıları yapıldı. Amasya Türk Ocağı ise, Türkçülük Günü dolayısıyla Atatürk heykeline çelenk koyduktan sonra açık hava toplantısı tertipledi. Didim’de Türkçü gençlerin tertiplediği Türkçülük Günü’nde ise Aydın Türk Ocağı başkanı bir konuşma yaptı. Ankara’nın Kazan ilçesinde de, herhangi bir kuruluşa bağlı olmayan Türkçüler 100 kişilik kımızlı toplantı düzenledi.

- Reklam -

 

Orkun'dan Seçmeler

- Reklam -