Ana Sayfa 1998-2012 Türkçülük Günü bu yıl da coşkuyla kutlandı

Türkçülük Günü bu yıl da coşkuyla kutlandı

- Reklam -

ORKUN Vakfı, bu yıl 3 Mayıs Türkçülük Günü’nü Türk Dünyası konusunda bir açık oturum düzenleyerek kutladı. 3 Mayıs Cumartesi günü saat 14.00’te Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi Konferans Salonunda gerçekleştirilen toplantıya ASAM Başkanı Prof. Dr. Ümit Özdağ, Orkun Vakfı mütevelli heyet üyesi, yazar Hüseyin Adıgüzel ile Orkun dergisi Bursa temsilcisi, araştırmacı-yazar Turgay Tüfekçioğlu konuşmacı olarak katıldılar.

Açık oturumu yöneten Orkun dergisi yazarı Yakan Cumalıoğlu, açış konuşmasında, Türkçülük Günü’nün önemini ve taşıdığı anlamı belirten bilgiler verdi. Cumalıoğlu, Orkun Vakfı’nın, Türkçülük Günü kutlamalarına yeni bir şekil ve muhteva kazandırdığını, Türklüğün ve Türkiye’nin önemli meselelerinin ele alındığı toplantılar yapmak suretiyle bu günü daha yararlı bir hâle getirdiğini belirtti.

İlk konuşmayı yapan Hüseyin Adıgüzel, Türk dünyasının bugünkü durumunu açıkladı. Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan ve Özbekistan’da eski rejim tarafından iş başına getirilen yöneticilerin hâlen görev yaptıklarını, bu yüzden Türk birliği konusunda olumlu adımlar atılamadığını belirtti. Konuşmasını, yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçimleri dolayısıyla Azerbaycan üzerinde yoğunlaştıran Adıgüzel. Azerbaycan politik hayatı ve Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ilişkilerin gelişmemesinin sebeplerini gözler önüne seren örnekler verdi. Hüseyin Adıgüzel, bugüne kadar pek çok anlaşma yapılıp sayısız imzalar atıldığı hâlde önemli projelerin bir türlü hayata geçirilememesinin sebeplerini de açıkladı.

Prof. Dr. Ümit Özdağ ise, Türk dünyasını bugüne getiren stratejik ve tarihî gelişmeleri dile getirdi. Türk dünyasının Avrasya bloku içinde bir yer işgal ettiğini vurgulayan Özdağ, şimdi ileriye bakma zamanının geldiğini ifade etti. Prof. Özdağ, konuşmasını “Biz atalarımızın yaptıklarıyla iftihar ediyoruz. Ama, acaba torunlarımız bizlerle iftihar edebilecekler mi?” diyerek bitirdi.

Son konuşmacı Turgay Tüfekçioğlu, Türkiye’nin ve diğer Türk cumhuriyetlerinin sahip bulundukları tabiî zenginlikleri anlatarak, su kaynakları, petrol ve madenler üzerinde oynanmak istenen oyunlara dikkat çekti. Türkiye’de mevcut tabiî zenginliklerin, özelleştirme gibi yollarla yabancıların eline geçmesinin getireceği tahlikeleri belirten Tüfekçioğlu, bu konularda son derece hassas ve dikkatli olunması gereğine işaret etti.

Konuşma aralarında, Orkun gençleri Atsız’dan şiirler okudular ve Ali Kınık’ın Orkun şiir şarışmasında birinci olan Turan Duası şiirini seslendirdiler.

- Reklam -

Oğuz Karahan’ın “Orkun Gençlerinin Türk Gençliğine Seslenişi” başlıklı bildiriyi okumasından sonra, Yakan Cumalıoğlu, toplantıyı özetleyen bir kapanış konuşması yaptı.

Orkun Vakfı’nın toplantısı, salonu dolduran, çoğu genç, seçkin bir dinleyici topluluğu tarafından heyecanla takip edildi. Toplantının sonunda, konuşmacılara Orkun Vakfı’nın birer teşekkür belgesi sunuldu.

AZERBAYCAN’DA TÜRKÇÜLÜK GÜNÜ

Bakü, Özel

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de Türk-Azerî Kadınlar Birliği ve Halk Cephesi gazetesi ortaklaşa Türkçülük Günü düzenlediler. Azerî-Türk Kadınlar Birliği’nin teklifi ile Halk Cephesi gazetesi, bir gazete olarak ilk defa böyle bir günün kutlanmasına katkıda bulundu.

- Reklam -

Tören Azerbaycan ve Türkiye İstiklâl Marşlarının okunmasıyla başladı. Azerî-Türk Kadınlar Birliği’nin Genel Başkanı Tenzile Rüstemhanlı, günün anlam ve önemini belirten açış konuşmasını yaptı. Ardından Halk Cephesi gazetesinin başyazarı Vüsale Mahirkızı konuşmasına, Bingöl’de meydana gelen depremden duyduğu üzüntüyü dile getirerek başladı. Türkçülük Günü kutlamalarının Bakü’de Azerî-Türk Kadınlar Birliği’nin gayreti ile başladığını hatırlatan Vüsale Hanım, bütün siyasî liderlerin, sivil toplum kuruluşlarının, kişisel meselelerini bir kenara bırakarak, böyle bir günde bir arada olmaları gerektiğini söyledi. Daha sonra söz alan milletvekili ve büyük Türkçü Sabir Rüstemhanlı Türkçülüğün tarihini ve 3 Mayıs gününün nasıl ortaya çıktığını anlattı. Milletvekili Kudret Hasanguliyev; “Birçok insan Türkçülükten siyasî maksatları için yararlanmak istiyor, halbuki bu kişilerin günü değil, Türk milletinin uğurlu bir günüdür, bu yüzden ben bu bayramın tüm milletçe kutlanmasını istiyorum. Fakat bazı kesimlerde hâlâ millî kimlik yerleşmemiş. Ama çok yakın bir gelecekte bu bayram devlet seviyesinde kutlanacaktır” dedi.

Törenin ikinci bölümünde Türk liselerinde okuyan öğrenciler, bir konser verdiler. Konserin ardından söz alan büyükelçilik temsilcisi Hasibe Hanım; “Türkçülük günü törenlerine her yıl katıldığını ve bundan şeref duyduğunu, Tenzile Rüstemhanlı’nın bir Türk kadını olarak Türkçülük konusundaki çalışmalarını takdirle karşıladığını” söyledi. Şemistan Elizemanlı’nın söylediği, “Türk bayrağı”, “Bozkurt”, “Çırpınırdı Karadeniz” türküleri salonda büyük bir coşkuya sebep oldu. Öğrencilerin halk oyunları gösterileri ve ardından okunan şiirlerle devam eden program, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Azerbaycan temsilcisi Mustafa Evren’in konuşması ile sürdü. Son konuşmayı yapan yazar Sabir Ahmetli; “Törene torunlarımla geldim. Bunları kıskanıyorum. Çünkü bizim çocukluğumuzda Türk demek bile yasaktı. Şimdi bunlar, böyle günleri yaşıyorlar. Ne mutlu onlara. Ne mutlu böyle bir günü hazırlayıp sunanlara” dedi.

Tören koronun Türklük ve kahramanlık türküleri ile sona ererken, töreni düzenleyen Tenzile Rüstemhanlı, “İnşallah her 3 Mayısta daha büyüyerek beraber olacağız” diyerek törene katılanlara teşekkür etti.

KAYSERİ’DE “TÜRK KIBRIS” PANELİ

Kayseri Kültür ve Turizm Derneği, 3 Mayıs Türkçülük Günü dolayısıyla “Türk Kıbrıs Paneli” adı ile bir açık oturum düzenledi. 3 Mayıs 2003 Cumartesi günü saat 20.00’de Kayseri Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonunda yapılan açık oturuma K.K.T.C. Ankara Büyükelçisi Dr. Ahmet Zeki Bulunç, eski Kayseri milletvekili Op. Dr. Seyfi Şahin ve Erciyes Üniversitesi Fen-Ed. Fak. öğretim üyesi Doç. Dr. Ayhan Öztürk konuşmacı olarak katıldılar.

Açık oturum, toplantıya katılan seçkin ve kalabalık bir dinleyici kitlesi tarafından ilgiyle takip edildi.

TDAV’DA TÜRKÇÜLÜK BAYRAMI

TDAV, 3 Mayıs Cumartesi günü, saat 14.00 Türkçülük Bayramı adlı bir toplantı gerçekleştirdi. Prof. Dr. Turan Yazgan’ın konuştuğu toplantıda Ayhan İnal, Atsız’dan şiirler okudu, Bünyamin Aksungur da Türk dünyasında müzikte bir gezinti adıyla türkü ve şarkılar söyledi.

ESKİŞEHİR’DE 3 MAYIS

KUTLAMASI

Orkun Eskişehir temsilciliği, 3 Mayıs Türkçülük Günü münasebetiyle bağımsız Türk cumhuriyetleri ile muhtar akraba Türk topluluklarından okumaya gelen Anadolu Üniversitesi ve Orhangazi Üniversitesindeki Türk öğrencilere 3 Mayıs kutlamaları çerçevesinde yemek verdi.

Kırgızistan, Güney Türkistan, Doğu Türkistan, Azerbaycan ve Kazakistanlı öğrencilerin katıldığı yemekli toplantıda günün anlam ve önemi üzerine sohbetler yapıldı.

Sohbet toplantısında davetli öğrencilere kısa bir konuşma yapan Orkun temsilcisi Hasan Orhan, özetle şöyle dedi;

“– 3 Mayıs 1944 olayları beynelmilel Komünizme, her türlü bölücü ve yıkıcı emperyalizme karşı Türk milliyetçiliğinin soylu ve şanlı bir başkaldırış hareketidir…

3 Mayıs Türkçülük Günü olarak andığımız bu günün Türkiye’de olduğu gibi Türkiye dışında bütün Türk dünyasında da kutlanması 3 Mayısın önemi, mahiyeti, ne olduğu geniş Türk kitlelerine iyi anlatılmalı ve tanıtılmalıdır.

Kimi çevrelerce 3 Mayısın önemi hâlâ anlaşılabilmiş değildir. Bazı çevreler Türkçülük Günü ifadesini kullanmaktan âdeta kaçınmakta, bunun yerine “Milliyetçiler Günü” ifadesini ısrarla kullanmayı tercih etmektedir. Oysa “3 Mayıs”ın Türkçü ibaresinden koparılıp sadece Milliyetçiler Günü gibi ifadeler kullanılması Türkçü söylemden kaçınmaktır.

Halbuki 3 Mayıs Türkçülerin eseridir, içi boşaltılmamalıdır. Türkçü hareket Türkçülerin, Türk’e aykırı olan, her türlü, yıkıcı, bölücü emperyalizme bir başkaldırış olayıdır”.
 

Orkun'dan Seçmeler

- Reklam -