Ana Sayfa 1998-2012 Tarihte Bu Ay: Dr. Sadık Ahmet Vefat Etti.

Tarihte Bu Ay: Dr. Sadık Ahmet Vefat Etti.

24 Temmuz 1995: Türk dünyasının önemli mücâhitlerinden biri olan Dr. Sadık Ahmet, şüpheli bir trafik kazasında öldü. Doğumu: Gümülcine vilâyetinin Küçük Sirkeli köyü, 1947.

- Reklam -

İlkokulu kendi köyünde, ortaokul ve liseyi Gümülcine’de tamamladı. 1966-1967 ders yılında Ankara Tıp Fakültesi’nde bir yıl okuduktan sonra Selânik Tıp Fakültesi’ne geçti. 1974 yılında buradan mezun oldu. Yunan ordusunda 34 ay süren askerlik görevini piyâde er olarak yaptı. Ardından mecburî hizmetini tamamladı. 1978’de mensubu bulunduğu insanların arasına, Batı Trakya’ya döndü. Bir yandan genel cerrahî ihtisasını yaparken bir yandan da Batı Trakya Türk Toplumu’nun siyasî ve sosyal hakları için mücâdele ediyord . 1987 yılında ihtisasını tamamladıktan sonra millî konularda daha aktif olma imkânını buldu.

Dr. Sadık Ahmet, 1985 yılında Batı Trakya çapında bir imza kampanyası başlattı. Amacı Batı Trakya Türklerinin sorunlarını dünya kamuoyuna duyurmaktı. Yaklaşık 15.000 imza topladığı bir sırada 8 Ağustos 1986 tarihinde tutuklandı. Bir müddet sonra serbest bırakıldı. Duruşması, tutuksuz olarak devam etti.

25 Eylül 1987 tarihinde tek başına Selanik’e giderek, orada toplantı halinde bulunan Demokrasi İnsan Hakları üyelerine toplum sorunlarını ileten bir broşür dağıttı. 1988 yılında, ikaz ve baskılara ragmen millî dâvâsına hizmet etmekten vazgeçmediği için 30 ay hapis cezasına çarptırıldı. Cezası once 16 aya indirildi, sonra da paraya çevrildi.

19 Haziran 1989 tarihinde yapılan milletvekili seçimlerinde Batı Trakya Türklerinin ilk bağımsız milletvekili seçildi. 5 Kasım 1989’da milletvekilliği iptal edildi. 26 Ocak 1990’da Batı Trakya Türklerinden, Türk diye söz ettiği için 18 ay hapis cezasına çarptırıldı. İki ay hapis yattıktan sonra geri kalan cezası paraya çevrildi. 8 Nisan 1990 seçimlerinde tekrar milletvekili seçildi. 13 Eylül 1991 tarihinde Dostluk – Eşitlik ve Barış Partisi’ni kurdu ve genel başkanlığına seçildi. 10 Ekim 1993 genel seçimlerinde Rodop vilâyetinde bütün partileri geride bırakarak tek başına 26.000 oy toplamasına ragmen, ülke genelinde %3’lük barajı aşamadığından Yunan Millet Meclisi’ne giremedi.

Batı Trakya Türklerinin haklarını dünya platformunda ararken bir yandan da Batı Trakya Türklerini iktisaden kalkındırma projeleri üzerinde çalıştı.

Evli ve Levent ile Funda adında iki çocuk babası olan Dr. Sadık Ahmet; Batı Trakya Türk azınlığının haklarının imza altına alındığı Lozan Barış Antlaşması’nın yıldönümü olan 24 Temmuz 1995 günü şüpheli bir trafik kazasında hayata veda etti. Dr. Sadık Ahmet; ana dili Türkçe’den başka Yunanca, Fransızca ve İngilizce bilmekte idi. Onun Batı Trakya ve Türk Dünyası’nın insanlarına hasredilmiş mücâdeleli ve çileli hayatı, gelecek nesillere örnek ve yol gösterici ışık olacaktır.

- Reklam -

 

Orkun'dan Seçmeler

- Reklam -