Ana Sayfa 1998-2012 Söğüt’te “Türk Tarihi Anıtı” Dikildi..

Söğüt’te “Türk Tarihi Anıtı” Dikildi..

- Reklam -

Osmanlı’nın yeşerdiği ve ilk defa gelip yurt tuttuğu Söğüt’te “TÜRK TARİHİ ANITI” dikildi.

Osmanlı’nın ilk yerleşim yeri Söğüt’e Ertuğrulgazi’yi Anma ve Söğüt şenlikleri Vakfı tarafından 80 m2 lik alan üzerine, 9 m yükseklikte kurulan, 5000 yıllık Türk Tarihi Anıtı yörede ilgi ve heyecanl a karşılanmıştır. Bu vesileyle ziyarete gelenlerde büyük artış gözlenmektedir.

Ertuğrulgaziyi Anma ve Söğüt şenlikleri Vakfı Başkanı ve Söğüt Kaymakamı Ahmet MAİLOĞLU, konuyla ilgili bilgi verirken; “5000 yıllık şanlı Türk tarihini yansıtan bu eser Türk’ün adını, Türk tarihini Osmanlı Türklerinin vatan yaptığı bu topraklarda ebediyen yaşatacaktır.” dedi.

- Reklam -

Türk tarihini bölüm, bölüm sırasıyla dönemler halinde ifade eden Türk Tarihi Anıtı üç ana ve iki yan bölümden olmak üzere toplam 5 bölümden oluşmakta olup mermer kaide üzerine oturtulan bölümler kabartma tunçtan dökülmüştür.

Anıtın orta kısmını oluşturan kabartma tunç rölyefleri Cumhuriyet dönemini, sağ tarafı: Osmanlı tarihini, sol yanı, Genel Türk Tarihini, sol alt yan rölyef Türklerin Ergenekon’dan Bozkurt’un yol göstermesiyle ve körüklerle dağların eritilmesi sonucu dünyaya yayılışını ifade etmektedir.
 

- Reklam -

Son Yayınlananlar

- Reklam -