Ana Sayfa 1998-2012 Satıyoruuuz!..

Satıyoruuuz!..

- Reklam -

GEÇEN ay Alanya, Didim, Bodrum gibi kıyı yerleşim birimlerinde yabancıların gittikçe daha çok miktarda arazi satın aldıkları ve buralara yerleştikleri şeklinde haberler basında yer aldı. Hattâ, Didim Belediye Başkanı, ilerde İngilizlerden bir belediye başkanı bile seçilebileceğini ileri sürdü.

Hayretler ve tepkiler devam ederken, hangi illerde ne kadar arazinin kaç yabancı alıcıya satıldığına dair rakamlar da açıklandı. O zaman görüldü ki, kıyı şehir ve kasabalarındaki satışların toplamı, sadece Gaziantep ilindeki satışlardan bile daha az. Rakamlardan anlaşıldığına göre, beher yabancı müşterinin hissesine düşen “arsa” miktarı 213 m2 ile en fazla 1.500 m2 arasında değişiyor. Yani, ancak bir evlik miktar. Ama, buna karşılık alıcı sayısı fazla. Bu da gösteriyor ki, yabancılar, bu arazileri yerleşmek amacıyla satın alıyorlar. Tabiî bunun getireceği ve ilerde ortaya çıkacak meseleler ayrı bir konu.

Güneydoğu Anadolu’nun özellikle sınır şehirlerindeki yabancılara satış miktarları ise korku verici, Mardin’de kişi başına 217 bin, Kilis’te, ise 240 bin m2 lik arazi satılmış. Listenin başını Hatay çekiyor. Bu ilimizde 120 milyon m2 lik satış yapılmış. Onu sırasıyla Kilis, Mardin, Gaziantep takip ediyor. Ağırlık Güneydoğu, Güney ve Batı Anadolu şehirlerinde. İlk 19 il arasında hiçbir Karadeniz şehri bulunmuyor. İç Anadolu bakımından da aynı durum söz konusu. (Başkent Ankara’nın özel bir konumu var). Güneydoğuda yabancılara satılan arazinin toplamı ise 250 milyon m2.

- Reklam -

Bu rakamlar ve bu dağılım, bize hiçbir şey ifade etmiyor mu? Bu arazileri kimler ve hangi matsatlarla alıyor? Maksat, sulu tarıma elverişli arazi ise, meselâ Urfa niye bu listede 525 m2 ile son sıralarda? Hakkâri’de satış niye hiç yok?

Satılan arazilerin alıcıları eğer buralarda tavuk besleyeceklerse sözümüz yok. Ama, o kadar arazide kaç yüz milyar tavuk besleneceği ayrı bir hesap konusu.

Satıyoruuuz! Çok kere meçhul ellere, aracılara ve belki gizli emellere satıyoruz. Bu bilgiler ürkütücü değilse, ürkütücü olan acaba nedir?

- Reklam -

src=”resimler/1265_2.jpg” width=”26″ height=”30″>

 

- Reklam -

Son Yayınlananlar

- Reklam -