Ana Sayfa 1998-2012 Orkun Vakfı’nın düzenlediği ikinci açık oturum

Orkun Vakfı’nın düzenlediği ikinci açık oturum

TÜRKİYE, AB ve KÜRTLER

- Reklam -

Orkun Vakfı tarafından düzenlenen 2005-2006 döneminin ikinci açık oturum toplantısı, 15 Ekim 2005 tarihinde yapılan ilk toplantının devamı olarak “TÜRKİYE, AB ve Kürtler” adı altında 19 KASIM 2005 Cumartesi günü saat 14:00’te Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Toplantı’nın açılış konuşması Orkun Vakfı Mütevelli Heyet Üyesi Şuayip Bozfakıoğlu tarafından yapıldı. Bozfakıoğlu yaptığı kısa ve öz konuşmada KKK. ambleminde yapılan değişikliğin yersizliğini dile getirdi.

Açılışın ardından Kerküklü san’atkâr Sinan Köprülü’nün sazından Kerkük, Telâfer, Tuzhurmatı, Altunköprü ve Erbil dolaylarından türküler sunuldu.

Orkun Vakfı Mütevelli Heyet Üyesi ve oturum başkanı Yakan CUMALIOĞLU, yaptığı konuşmada, Türkiye’de bir devlet iktidarı zaafının var olduğunu, bu zaafa karşı da gerek millette ve gerekse millî güçlerde anlaşılması mümkün olmayan bir ilgisizliğin bulunduğunu söyledi. CUMALIOĞLU, Şemdinli ve Hakkari olaylarına değinerek, AB’nin, güneydoğudaki Türk aleyhtarı gelişmeleri desteklediğini ve Türkiye’yi parçalanma kıvamına getirmenin hazırlıklarıyla uğraştığını belirtti.

Daha sonra söz alan Doçent Dr. Yavuz GÖKALP YILDIZ, AB yolundaki Türkiye’nin Sevr dayatması ile karşı karşıya bulunduğunu, bu çerçevede TSK’nın kontrol altında tutulmak istendiğini anlattı. NATO standartlarının dışında bulunan ve iç güvenlikle birlikte ülke güvenliğinin de teminatı olan jandarmanın AB’nce tasfiye edilmek istendiğini anlatan GÖKALP, Şemdinli olaylarının, ilerideki sözde Kürt devletine kurtarılmış bir bölge hazırlamak olduğunu söyledi.

- Reklam -

GÖKALP devam ile, “Bunun için de bu teşebbüsün en büyük engeli olan jandarma Susurluk olayında olduğu gibi büyük bir şamata koparılarak işe karıştırılmak istenmektedir. Hazırlanan senaryodaki amaç, kurtarılmış bölge görüntüsü verilmek istenen bu yere bir dış müdahaleyi temin etmek ve böylece bu bölgeyi ilerideki sözde Kürt devletine dahil etmektir” dedi.

Konuşmacı, bu süreç içerisinde Türkiye’de Sevr’in yeniden uygulamaya konulmak isteneceğini sözlerine ekledi.

Muhtelif kuruluşların temsilcileri ve seçkin bir dinleyici topluluğwu tarafından ilgi ile izlenen toplantı, soruların cevaplandırılmasının ardından sona erdi.

vefatının 30. yılında Atsız’ın hâtırasına

- Reklam -

TÜRKİYE, AB ve ERMENİLER

Konuşmacı:

Sadi SOMUNCUOĞLU

(E. Devlet Bakanı)

Sinevizyon gösterisi:

Ermenilerin Türklere soykırımı

Yer: Çamlıca Eğitim Merkezi. Büyük Kısıklı Cad. Çamlıca Fidanlığı karşısı

(Üsküdar’dan 11. Kadıköy’den 14 numaralı otobüslerle, Üsküdar ve Kadıköy’den

Ümraniye minibüsleri ile ulaşım)

11 Aralık 2005 Pazar Saat: 14.00

Giriş Serbesttir, Otopark vardır

 

Orkun'dan Seçmeler

- Reklam -