Ana Sayfa 1998-2012 ORKUN SOHBETLERİ MAYIS’TA DA DEVAM ETTİ

ORKUN SOHBETLERİ MAYIS’TA DA DEVAM ETTİ

Orkun Vakfı tarafından düzenlenen “Orkun Sohbetleri”ne Mayıs ayı boyunca devam edildi. 7 Mayıs Cumartesi günkü toplantının konuğu, ünlü sosyolog ve müellif Prof. Dr. Orhan Türkdoğan idi. Prof. Türkdoğan, toplumumuzdaki yozlaşma konusunu ele aldığı konuşmasında aydın sınıfın topluma yabancılaşması sonucu, geçerli çözüm arayışlarına giremediğini belirtti. Kendilerini Türk hissetmeyen grupların elit zümre içinde etkisinin artmasıyla, Türkiye’deki çözümsüzlükler arasındaki ilişkiye işaret eden Prof. Türkdoğan, çözümün kaliteli ve “millî” bir eğitimden geçtiğini ileri sürdü. Ancak, bu imkâ n sağlanıncaya kadar gençlerimizin kendilerini, kendi gayretleriyle yetiştirmelerinin de gerektiğini ilâve etti.

- Reklam -

14 Mayıs’taki sohbetin konusu “Ermenilerin Türklere katliamı”ydı. Gazeteci-yazar Necdet Sevinç, yaptığı etraflı açıklamalarla, Ermeni komitelerinin faaliyetlerini, Ermeni ayrılıkçılığını ve isyanlarını tertipleyen ve kışkırtan Batılı devletlerin çalışmalarını, aldatıcı propagandayı ve silâhlı isyanlar sonucu Türk ve Müslüman kayıplarının Ermeni kayıplarından ne kadar çok olduğunu açıkladı. Tehcir kanunu ile soykırım kavramı arasında hiçbir ilişki bulunmadığını belirten Sevinç, gerçekleri açıklama yolunda geç kalışımızı, sistemli ve gayretli bir çalışma ile telâfi etmemizin zarureti üzerinde de durdu.

Vefa Lisesi Müdürü, tanınmış eğitimci ve yazar Dr. Sakin Öner, 21 Mayıs’taki sohbet toplantısında eğitimimizde çağdaşlaşma ihtiyacı üzerinde durdu. Dr. Öner, çağdaşlaşmanın gayrımillî bir anlayışa sapmayı gerektirmediğini ifade etti. Eğitim hayatındaki yenilikleri ve gelişmeleri yakından takip ederek metot ve teknoloji bakımlarından atılımlar yapılırken çocuklarımıza ve gençlerimize millî ruh vermekten geri kalmamamız icap ettiğini belirten Dr. Öner, dinleyicilerin bu konudaki sorularını da cevaplandırdı.

28 Mayıs’taki son sohbetin konusu ise “27 Mayıs darbesi ve Türkiye’de darbeler”di. 27 Mayıs l960’taki askerî darbeyi yapan Millî Birlik Komitesi üyelerinden Numan Esin, aradan 45 yıl geçtikten sonra bu darbenin gerçekleşmesine yol açan sebepler, harekât ve darbenin sonuçları hakkında ilgi çekici açıklamalar yaptı. Numan Esin’in konuşması dinleyiciler tarafından ilgiyle takip edildi.

Orkun Sohbetleri’ne yaz tatili dolayısıyla Eylül ayı sonuna kadar ara verilecek ve sonbahardan itibaren yeni bir programla devam edilecek.

 

- Reklam -
- Reklam -

Orkun'dan Seçmeler

- Reklam -