Ana Sayfa 1998-2012 ORKUN SOHBETLERİ DEVAM EDİYOR

ORKUN SOHBETLERİ DEVAM EDİYOR

ERMENİ İDDİALARININ ASILSIZLIĞI

- Reklam -

Mart ayının ilk toplantısı 5 Mart 2005’te gerçekleştirildi. Son zamanlarda artan Ermeni iddialarına karşı, bu iddiaların yersiz ve mesnetsiz olduğunu belirten açıklamalar yapıldı. Dergimizin sahibi ve yazı işleri müdürü Altan Deliorman’ın, Ermeni meselesinin ortaya çıkışı ve takip ettiği seyir hakkında, belgelere dayanarak verdiği izahat ilgiyle takip edildi.

TÜ RKİYE’DE ASKERÎ DARBELER

İstanbul Üniversitesi İktisat Fak. öğretim üyesi Prof. Dr. Ömer Aksu, askerî darbelere yol açan iç ve dış sebepler üzerinde duran bir konuşma yaptı. Darbelerin arkasındaki sebepleri ve dış mihrakların darbelerde oynadığı rolleri dile getiren Prof. Aksu, ülkemizdeki son gelişmelerin yabancıların gözüyle nasıl görüldüğünü de açıkladı. (12 Mart 2005)

ESKİ TÜRKLERDE KÜLTÜR HAYATI

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fak. öğretim üyesi ve Türkiyat Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Osman F. Sertkaya, Türk kültürünün eski dönemlerinde para ve yazı meseleleri üzerinde durdu. Asya’daki kazılarda ele geçirilen madenî paraların özelliklerini ve Göktürk alfabesinin yeni keşfedilen yönlerini anlatan Prof. Sertkaya, eski Türklerin okur-yazar olduğunu ve okulları bulunduğunu ifade etti. (19 Mart 2005)

TARİHİ VE KÜLTÜRÜYLE ÇİN

- Reklam -

Günümüzün ekonomik ve siyasî yönden güçlenen ülkesi Çin’in kısa tarihini ve kültürünü, Mimar Sinan Ün. Fen-Edebiyat Fak. tarih öğretim üyesi Prof. Dr. Gülçin Çandarlıoğlu dile getirdi. Kendisi de bir süre Çin’de bulunmuş olan Prof. Çandarlıoğlu, eski bir medeniyetin temsilcisi olan Çin’in bugünkü duruma nasıl geldiğini örnekleriyle belirtti. (26 Mart 2005)

 

Orkun'dan Seçmeler

- Reklam -