Ana Sayfa 1998-2012 Ömer Naci Bozkurt’u Kaybettik

Ömer Naci Bozkurt’u Kaybettik

Eski valilerden, tanınmış siyaset adamı Ömer Naci Bozkurt Ankara’da vefat etti. 1923’te doğan Ömer Naci Bozkurt, Hukuk Fakültesini bitirdikten sonra İçişleri Bakanlığı’nda görev almış, kaymakamlıklarda ve mülkiye müfettişliğinde bulunmuştu. Daha sonra Adıyaman, Antalya ve Ankara valilikler ine getirilmişti. Bu arada Emniyet Genel Müdürlüğü görevini üstlenmiş, buradan tekrar Ankara valisi olmuştu. 12 Mart Muhtırasından sonra Burdur valiliğine tayin edilmiş, depremden harap olmuş bu şehirde hızlı bir imar faaliyetine girişmişti. Burdur’da, bütün Türk tarihini heykeller, rölyefler ve figürlerle özetleyen büyük anıt projesini üstün gayretle gerçekleştirmişti. 1975 seçimlerinde Gümüşhane’den senatör seçilen Ömer Naci Bozkurt, bu görevini de 12 Eylül 1980’e kadar sürdürmüştü.

- Reklam -

Doğruluğu, kararlılığı ve tok sözlülüğü ile tanınan Ömer Naci Bozkurt, Türkçü görüşlere sahip bir devlet adamı olarak geniş çevrelerde saygı ile anılıyordu. “Türk ve Türklük” adıyla hacimli bir kitabı da bulunan merhum, iki çocuk sahibiydi.

Daima sevgi ve saygı ile anacağımız Bozkurt’a Ulu Tanrı’dan rahmet, ailesine ve milletimize başsağlığı dileriz. Mekânı cennet ola

 

- Reklam -
- Reklam -

Orkun'dan Seçmeler

- Reklam -