Ana Sayfa 1998-2012 NİÇİN AYAK SÜRÜYORLAR?

NİÇİN AYAK SÜRÜYORLAR?

GEÇTİĞİMİZ AY PKK terörü yine tırmanma gösterdi. Orada burada patlatılan bombalar, masum insanların canını aldı. Yollara döşenen mayınlar, subaylarımızı, assubaylarımızı, erlerimizi şehit etti veya yaraladı. PKK, şimdi doğrudan doğruya çatışmaya girmeyip mayınlarla, bombalarla insan canı almaya devam ediyor.

- Reklam -

Çok garip bir şey ki, PKK, talimatlarını, İmralı’daki Abdullah Öcalan’dan alabiliyor. Öcalan, “avukat” namı altındaki ajanları vasıtasıyla emirlerini iletiyor, çetesine strateji çiziyor. Biz de, onun bu hareketlerini rahatça devam ettirmesine göz yumuyoruz. A rupa’nın güzel hatırına.

Bu arada, Irak devlet başkanlığına seçilen Celâl Talabanî’ye bağlı kuvvetlerin de, PKK’yı desteklediği ileri sürülüyor. Bu iddia, ne kadar yalanlanırsa yalanlansın, akıl dışı gözükmüyor.

PKK’nın terör faaliyetlerini söndürmenin tek yolu, bu mikrop merkezini berhava etmektir. Ancak, bu merkez Kuzey Irak’ta, sözüm ona ABD, aslında Kürt kontrolündedir. Ne Talabinî’nin, ne de Barzanî’nin PKK’yı ortadan kaldırma niyetlerinin bulunmadığı da aşikâr. ABD ise bu konuda lâf üretmekten başka bir şey yapmıyor. Bu ayak sürümenin anlamı ne ola?

Açıkça görülüyor ki, Amerikalılar, PKK konusunda Türkiye’ye aktif destek vermiyorlar. Onu terör örgütü olarak kabul ettiklerini, finans kaynaklarını kurutacaklarını söylüyorlar ama hiçbir şey yapmıyorlar. Bunu, Kürtlerin Türkiye’ye tercih edilmesi olarak değerlendirebiliriz. Ayrıca, böyle yapmakla ABD yöneticileri, Irak harekâtına Türkiye’nin destek vermemesinin öcünü de alıyorlar. Tabii bu tutum, Türkiye’de ABD’ye duyulan tepkiyi yaygınlaştırıyor. Sonra, bizim yöneticilere dönüp, bu tepkileri önleyin diyorlar. Acayip bir teklif! Sen tepkiyi kendi elinle körüklersen, hükûmet ne yapabilir ki?

Şimdi, Ağustos ayı içinde, Türkiye, ABD ve Irak yetkililerinin katılımıyla PKK konusunda Washington’da bir toplantı yapılması bekleniyor. Bu, aynı konuda, bu yılın başında Ankara’da yapılan toplantıdan sonra ikincisi.

Yine konuşulacak, birtakım sözler söylenecek ve sonra hiçbir şey yapılmayacak. Yani Türkiye düpedüz oyalanacak. Görünen budur.

- Reklam -

PKK terörünün bitmesi için Kuzey Irak Kürtlerinden medet bekleyeceksek vay hâlimize! ABD’nin tutumu da artık gün yüzüne çıktı. Biz, yine kendi başımızın çaresine kendimiz bakmak zorundayız.

 

Orkun'dan Seçmeler

- Reklam -