Ana Sayfa 1998-2012 Müzik Elçimiz Gülçin Yahya

Müzik Elçimiz Gülçin Yahya

Ud sanatçısı Dr. Gülçin Yahya, sesi ve sazı ile ülkemizi yurt dışında temsil etti. Fas’ta yapılan VII’nci Uluslararası Rabat Festivali’ne davet edilen sanatçımız burada 18 ve 27 Temmuz günleri iki ayrı resital verdi.

- Reklam -

Fas Kralının himayeleriyle gerçekleştirilen festivalde Dr. Gülçin Yahya, Buhurîzâde Mustafa Itrî’den Mesut Cemil Tel’e kadar klâsik Türk müziğinin çeşitli dönemlerine ait eserleri seslendirdi.

Gazi Üniversitesi Güzel Sa natlar Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak görev yapan Gülçin Yahya, farklı çalışmalara da imza atmıştı.

Geçen yıl İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde Kültür Bakanlığı İstanbul ve Bursa Senfoni orkestraları eşliğinde Mozart’ın 23’üncü konçertosunu ud ile icra etmiş ve büyük takdir görmüştü.

Gülçin Yahya sazıyla, sesiyle, kültürüyle, kişiliğiyle hayranlıklar uyandıran bir sanatçı. Onun bu özellikleri ve güzellikleri, hakkında çeşitli şiirler yazılmasına da sebep oldu. Bunlardan Doçent Dr. Suphi Saatçi(*) ile Aydil Erol’un kaleme aldığı horyatlardan ikisi şöyle:

- Reklam -

Gül için Gülçin için

Güller içinde Gülçin

Gülden ud gülden nağme

Gülle bezenmiş Gülçin

- Reklam -

Udu gül mağmesi gül

Özü gül adı Gülçin

ooo

Gül çinimiz gül çinimiz

Gül kokar gül çinimiz

Eviç, Uşşak, Hüseynî

Gezinir Gülçinimiz.

Sanatçımızın önümüzdeki günlerde çıkacak 20 yıllık birikimin bir yansıması olacak. “Ud Metodu” ise, alanında büyük bir boşluğu dolduracak. Sanatçımız, bu metodu ile udun akademik bakış açısı ile öğretilmesini hedefliyor.

Gülçin Yahya, 2 CD’si, pek çok resitalleri ve yetiştirmiş bulunduğu yüzlerce öğrencisi ile Türk miziğinin yurt dışında bir elçisi olma yolunda hizmet veriyor.

(*)Suphi Saatçi, “Gülçin Yahya ve Ellerden Gönüllere”, “Kardaşlık” 8.S. Ekim-Aralık 2000, 18.s.
 

Orkun'dan Seçmeler

- Reklam -