Ana Sayfa 1998-2012 Misalli Büyük Türkçe Sözlük

Misalli Büyük Türkçe Sözlük

Hazırlanması yıllar süren ve büyük bir emek mahsulü olan “Misalli Büyük Türkçe Sözlük” Kubbealtı Yayınları arasında çıktı. Eserin tanıtımı, Topkapı Sarayı’nda düzenlenen bir toplantıda yapıldı. Bu eserin, gelecek yıllarda “Kubbealtı Lügatı” olarak anılması ihtimali kuvvetlidir.

- Reklam -

Sözlük, A’dan Z’ye üç cilt ve toplam 3.550 sayfadır. Baş tarafta takdim, önsöz, hazırlık safhasının açıklanmasına, sözlükte takip edilen yol ve prensiplere, sözlüğün kullanımına dair notlar bul unmaktadır. Daha sonra, kaynak olarak baş vurulan eserler, bibliyografya, örnek alınan yazarların ve eserlerin listeleri yer almaktadır. Kısaltma cedveli ve transkripsiyon alfabesi hakkında da bilgi verilmektedir.

1970’lerde hazırlanmaya başlanan sözlüğün Danışma Kurulu’nda yer alan dilci ve edebiyatçıların hepsi bu süre içinde vefat etmiş bulunuyor. Ancak, İlhan Ayverdi, takdir edilmesi gereken bir sabır ve kararlılıkla çalışmaları devam ettirmiş ve sözlüğü tamamlamıştır. Bu gayret, genç nesillere örnek teşkil edecek kadar kıymetlidir. Özel alan danışmanları ise ayrı ayrı değerli uzmanlardan oluşmaktadır.

İlhan Ayverdi, Sözlüğün takdim yazısında “Bu çetinden çetin işe dilimizin mâruz kaldığı içler acısı mâceraya karşı elini kolunu bağlayarak oturulamayacağı için kalkışmış ve kendimizi birdenbire omuzlarımızı çatırdatacak bir yükün altında buluvermiştik” diyor. Fakat, bu ağır mesaiyi şikâyet konusu değil şükür konusu yapmaktan da geri kalmıyor.

Sözlükte kelimelerin yanı sıra deyimlere de geniş ölçüde yer verilmiştir. Ata sözleri alınmamakla beraber deyime yakın olanlara tercih edilmiştir. Kelimelerin anlamları, Türk yazarlarının eserlerinden seçilmiş örneklerle kuvvetlendirilmiştir. Eser, temiz bir baskıyla iyi cins kâğıda basılmıştır ve ciltlidir. 0212 516 23 56 ve 518 92 09 numaralı telefonlardan daha geniş bilgi alabilir ve bu yolla Kubbealtı İktisadî İşletmesi’ne sipariş verebilirsiniz.

 

- Reklam -
- Reklam -

Orkun'dan Seçmeler

- Reklam -