Ana Sayfa 1998-2012 Milli Şehit Kemal Bey Adına yapılan Heykel Açıldı

Milli Şehit Kemal Bey Adına yapılan Heykel Açıldı

10 Nisan 1919 günü Fransız-İngiliz işgal kuvvetlerinin kontrolündeki azgın Ermenilerin Osmanlı’ya yaptıkları baskılar sonucunda düzmece mahkeme kararıyla masum olmasına rağmen idam edilen Boğazlıyan Kaymakamı Mehmet Kemal Beye sonunda hak ettiği değer Ceyhan’da adına yapılan bir anıt ile verildi.

- Reklam -

Millî vicdanda unutulmayan Kemal Bey, TBMM’nin 14 Ekim 1922’de çıkardığı özel bir kanunla; “Millî Şehit” olarak ilân edilmişti.

17 Mayıs 2003 tarihinde Adana Ceyhan’da tarihî bir gün yaşanmıştır. Yurdun değişik yörelerinden tören için Ceyhan’a gelen Türkçüler, Toroslardan akın akın Ceyhan’a inen Türkmenlerle, Yörüklerle kucaklaşmış, bir bayram havası yaşanmıştır. 40 bine yakın bir kalabalık millî şehit Kemal Beyin anısına yapılan heykelin açılış töreni yanı sıra Kıbrıs millî davâmızın bayraktarı KKTC Cumhur başkanı Denktaş’ı da kucaklamış, bağrına basmış ve Kıbrıs haklı davâmızda yanında olduğunu bir kere daha haykırmıştır.

Millî şehit Kemal Beyin anıtının açılışına saygı duruşu ve İstiklâl Marşıyla başlanmış, Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün günün mânâ ve önemini belirten konuşmasıyla devam edilmiştir.

Adana Valisi Kemal Önal ve Ceyhan Kaymakamı Selman Yurdaer’in konuşmasını takiben kürsüye gelen Yakan Cumalıoğlu özetle millî şehit Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Beyin anısına dikilen bu anıtın Ermeni mezalimini bizzat yaşamış bu toprakların insanlarına neler ifade etmesi gerektiğinin altını çizmiştir.

Cumalıoğlu sözlerine; “Ceyhan’da bugün yapılan bu tören ilk adımdır. Amacımız Kemal Beyin ve Urfa Mutasarrıfı Nusret Beyin idam edildiği Bayezıt Meydanına, tarihî ibret vesikası olarak Ermeni saldırganlığı ve aymazlığına karşı cevap olacak, dışişleri şehitlerimizin de içinde yer alacağı anıtlaşacak heykellerin dikilmesidir” diyerek son vermiştir.

Bilâhare kürsüye gelen KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş: Kıbrıs’ta hak, eşitlik ve prensiplere dayalı ortaklık istedikleri için suçlandıklarını belirterek; “– Kıbrıs’ı Anadolu’dan, anavatandan, can kardeşlerimizden ayırmak istiyorlar” dedi. KKTC Cumhurbaşkanı Denktaş kendisi olmasa da Kıbrıs dâvâsına sahip çıkacak birilerinin mutlaka ortaya çıkacağını ifadeyle: “-Ben giderim, Kıbrıs dâvâsını sırtlayacak biri çıkar. Olaya yine bir millî davâ olarak bakar” dedi.

- Reklam -

Kürsüye son olarak millî şehidimiz Boğazlıyan Kaymakamı merhum Kemal Beyin kızı Müşerref Gürenci gelmiş, hassasiyetini, duygularını dile getirip Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’ye, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’a, Orkun Vakfı yöneticilerine, Ceyhan halkına şükranlarını ifade eden hissî bir konuşma yapmıştır.

Heykelin açılış kurdelesi Müşerref Gürenci ve Rauf Denktaş tarafından kesilerek anıt açılmış ve tören sona ermiştir. Uyum paketlerini kendilerine; kendilerini uyum paketlerine uydurma gayretindeki zevat pek oralı olmasa da; Ermeni taleplerine hoşgörüyle bakıp, gerçek Ermeni mezalimini Türk milletinden gizleyip, Ermeni soykırım iddialarını Türk’e fatura etme gayretindekilerin hevesleri kursaklarında kalacaktır. Kaymakam Kemal Beyler, Urfa Mutasarrıfı Nusret Bey ve niceleri ile şehit dışişleri mensuplarımız Türk’e has bir vekâr içinde anılacak ve anıtlaşan heykelleri Beyazıt meydanına dikilecektir.

Haddini ve kendini bilmezlere verilecek en güzel cevap olacaktır bu davranış!..
 

Orkun'dan Seçmeler

- Reklam -