Ana Sayfa 1998-2012 “Milletleşme” ne demek?

“Milletleşme” ne demek?

Atsız’ın 99. doğum yıldönümü dolayısıyla önemli bir konu tartışıldı “Milletleşme” ne demek?

- Reklam -

Orkun Vakfı tarafından büyük Türkçü, ilim ve fikir adamı merhum Nihâl Atsız Beyin doğumunun 99. yılı münasebetiyle 10 Ocak 2004 Cumartesi günü düzenlenen “Milletleşme ve Milletleşme Süreci” konulu açık oturuma Prof. Dr. Orhan Türkdoğan, Prof. Dr. Mustafa Erkal ve Prof. Dr. Ahmet B. Ercilâsun konuşmacı olarak katıldılar.

Toplantının başlangıcında, Orkun Vakfı mütevelli heyeti üyesi Erk Yurtsever, Atsız Beğin hayatını kronolojik olarak belirten bir konuşma yaptı.

Oturum baş kanlığını yapan Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Prof. Dr. Mustafa Erkal açılış konuşmasında, milletimizin, bugün içinde bulunduğu şartlardan olumsuz etkilendiğini belirtti. Devlet kavramının da bu ortam içerisinde özelliğini kaybeder duruma getirildiğini söyleyerek devlete sahip çıkılmasını istedi.

Prof. Dr. Orhan Türkdoğan, milletimizin başlangıcından günümüze gelişinin sosyolojik bir tahlilini yaparak, henüz milletleşme sürecinin bitmediğini söyledi. Ülkemiz halkının % 82’sinin Türk olduğunu ve bu durumun Türk Devletine, Türk milletinin kültür değerlerini koruma ve kollama görevi verdiğini, fakat AB ve ABD baskısı yüzünden devletin bu görevini lâyıkıyla yerine getiremediğini belirtti. Devletin azınlıkları belirleme hakkının AB tarafından gasp edildiğini ve bu yüzden ülke dengelerinin bozulduğunu anlatan Türkdoğan, Türk milletinin kendi kültürel ve mânevî değerlerine sahip çıkmazsa kimliğini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalabileceğini vurguladı.

Prof. Dr. Ahmet B. Ercilâsun, binlerce yıldan beri büyük bir millet olduğumuzu, bu yüzden “milletleşme” sözünün doğru olmadığını söyleyerek konuşmasına başladı. Göktürk yazıtlarından, bengü taşlarından, Türk cumhuriyetlerinde rastladığı olaylardan söz ederek Türklerin büyük bir millet olduğunu örnekleriyle açıkladı.

Son konuşmayı yapan Prof. Dr. Mustafa Erkal; bugün Türk milletinin büyük bir tehlike altında olduğunu söyledi. Bu tehlikenin AB dayatmaları ile ABD’den geldiğine dikkat çeken Prof. Erkal, kendimize gelmemiz için nelere dikkat etmemizi ve neleri yapmamız gerektiğini canlı örneklerle açıkladı.

- Reklam -

Nezih bir dinleyici topluluğu tarafından izlenen açık oturum Orkun Vakfı Mütevelli Heyeti üyesi Yakan Cumalıoğlu’nun konuşmasıyla sona erdi.
 

Orkun'dan Seçmeler

- Reklam -