Ana Sayfa 1998-2012 Kurultay ve “Fikri Takip” Meselesi

Kurultay ve “Fikri Takip” Meselesi

Türk Dünyası Kurultayının 10. su, 5 yıl aradan sonra, açıldı, konuşuldu, kapandı. Davet edildim, âni bir seyahat yüzünden çok istediğim halde katılamadım ilk defa! Nice “olmazlarsa olmaz” Türkçü isimlere, affedilemez bir kargaşa yüzünden davetiye gitmemiş, o da ayrı bir mesele. Bildiri istediler, yazıp yolladım. Okundu mu bilmem.

- Reklam -

Bundan önceki kurultaylar için, demir dövülmeden, Süleyman Demirel, her zamanki gibi “cuk” otura n özet sözleriyle, “Kardeşin Kardeşi Kucaklama Kurultayı” demişti. Faydası bundan ibaret mi demek istemişti? Bir bakıma öyle oluyordu. Çok mühim fikirler, projeler, teklifler ortaya atılıyor, alkışlanıyor, o yılın “Kurultay Zabıtları” olarak basılıyor ve rafa kaldırılıyordu. Bunları uygulamaya koyacak, ilk adımları atacak, attıracak mekanizma işlemiyordu.

1980’lerde Kültür bakanları “Millî Kültür Kurultayları” toplar, yurdun dört bir yanından kafası işleyen aydınlar önemli projeler sunar, sonra bunlar unutulurdu. Hiç unutmam, bir keresinde rahmetli Prof. Dr. Recep Doksat kalkmış, “Konuşmuyacağım. Çünkü raflarda tozlanacak lâflarıma ne lüzum var” demişti.

Ben de son iki yıldır bir gayretle: “Uyuyan Dev Türk Dünyası= 9 Adımla Uyandıralım” başlıklı bir kitapta, uygulama bekleyen 9 projeyi bir arada sunmuştum. Genç olsam kollarımı sıvar, birkaçını ben başlatmak isterdim. Ama 12 Ekim’de 87 yaşımda oldum oluyorum! Bayrağı gençler koşturmalı artık. Bu son kurultayda, ya Kazak ya da Türkmen delege, “söylenenler lâfta kalmasın, takip adilsin!” diyerek sözlerini bitirdi. Genel müdürken rahmetli babam Halif Ziya Türkkan’ın insanları değerlendirmesini hiç unutmam: “Fikri takibi olanlar ve olmayanlar” diye ayırırdı. Davamız “Fikri Takipçileri” bekliyor! İşte sözün kısası bu kadar.
 

- Reklam -
- Reklam -

Orkun'dan Seçmeler

- Reklam -