KİTAPLAR

Avrasya Türk dünyasını yakından tanıyan Hüseyin Adıgüzel, 2005 yılı içinde üç değerli çalışmaya daha imza attı.

- Reklam -

Sovyetlerden Günümüze Orta Asya Gerçeği

Sovyetler Birliği dağılmadan önce, öğretmen olarak Bakü’ye giden Hüseyin Adıgüzel, bu vesileyle 10 yıl boyunca Türk dünyası ülkelerini gezme, görme fırsatını buldu. Bu döneme ait hatıralarını topladığı bu kitabında Adıgüzel, o günlerden bugüne uzanan Orta Asya gerçeğini, politik gelişmelerle birlikte değerlendiriyor.

Sovyetlerden Günümüze Orta Asya Gerçeği, İleri Yayınla rı, İstanbul, 2005.

Tel: (0212) 292 73 00

Rıskulov

- Reklam -

Türkistan Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’na getirildikten sonra dikkatleri üzerine çeken, Rusya Sovyet Federasyonu Halk Komiserliği Başkanlığı’na kadar yükselen Turar Rıskulov, Türkistan’ın yetiştirdiği mühim simalardan biridir.

Stalin’in takip ettiği Türk asimilasyonu çerçevesinde 10 Şubat 1938’de idam edilen Rıskulov’un hayatı, birçok bakımdan öğrenilmesi, bilinmesi gereken özellikler taşıyor.

Hüseyin Adıgüzel, bu kitabında, yakın tarihimizin bir trajedisini dile getirirken, Türkiye sınırları içinde az bilinen kahraman Türklerden birini Türk okuyucusu ile buluşturuyor.

Rıskulov- İleri Yayınları, İstanbul, 2005 – Tel: (0212) 292 61 27

Nerimanov – Mektuplar

- Reklam -

Azerbaycan’ın ilk sosyalist devlet başkanı olan Neriman Nerimanov, aynı zamanda Sovyetler Birliği’nin önemli fikir adamlarından biriydi. Lenin’e olan yakınlığı ile tanınan Nerimanov, Türk İstiklâl mücadelesine verdiği destekle, o yıllardan günümüze uzanan bir gönül köprüsü kurmuştur.

Millî Mücadele yıllarında Sovyetler Birliği’nin Ankara’ya yaptığı yardım, Nerimanov ve onunla aynı duyguları paylaşan Türklerin gayretiyle toplanmıştır. Bu yardım, Türk’ün Türk’e yardımıdır.

Lenin’in ölümünden sonra Moskova’ya çağrılan Nerimanov, Stalin’in yok etme siyasetine kurban verilir. Hüseyin Adıgüzel, Neriman Nerimanov’un -bazıları makale hacmindeki- mektuplarını yayınlayarak; hem Türkiye tarihinin, hem de Türk dünyası tarihinin mümtaz şahsiyetlerinden birinin fikir bahçesine girmemizi sağlıyor.

Nerimanov- Mektuplar, İleri Yayınları, İstanbul, 2005 – Tel: (0212) 292 61 27

 

Orkun'dan Seçmeler

- Reklam -