Ana Sayfa 1998-2012 Kitap Dünyası

Kitap Dünyası

Zamanın

- Reklam -

Elinden

Tutmak

İlk baskısı 1983 yılında yapılan bu eserde Sadık TURAL, muhtelif dergilerde yayınlanmış edebiyata dâir yazılarını bir araya getirmiş. Kitabın “Sözbaşı”nda, eserin adı ve maksadı şöyle açıklanıyor: “İnsanların birbirleriyle münasebetlerini düzenleyen dile dayalı her türlü ifade şekli, hitap ettiği kişiyi ve toplumu etkilemeyi başarmak gayreti içindedir. Bizim mesleğimiz, tesirlilik meselesinin “zamanın elinden tutmak” şe klinde tecellî ettiği edebiyat eserlerinin dünyasına metotlu yaklaşmak, bulduklarımızı ortaya koymaktır.”

Zamanın Elinden Tutmak, “Edebiyatın Nazarî Meseleleri”; “Şiir ve Şairlerle”; “Tahliyemizin Dünyasından”; “Araştırmaları Okurken” başlıklarını taşıyan dört bölümden meydana geliyor.

Sadık Tural, Zamanın Elinden Tutmak, Yücek Erek Yayınevi, Ankara, 2006.

Tel: (0312)-362 67 41

- Reklam -

Marşlarımız ve Destanî

Şiirlerimiz

Hamâsî edebiyatın akla gelen ilk ürünleri marş güfteleri ile kahramanlık şiirleridir. Türk Ocakları Ankara Şubesi; pek çok marşımızın güftesini, mısralarını dilimizden düşürmediğimiz kahramanlık şiirlerimizden yaptığı seçme eserlerle bir araya getirip MARŞLARIMIZ VE DESTANÎ ŞİİRLERİMİZ adıyla yayınladı.

Günlük hayatımızın akışı içinde; konuşurken, yazarken, sohbet ederken dâima müracaat ettiğimiz bu güfte ve şiirlerin bir kitapta toplanmasını takdirle karşılıyoruz.

- Reklam -

Kitabın sonuna Türkiye dışındaki Türk Cumhuriyetlerinin millî marş güfteleri alınmış. Bu güfteler, eserin başına konan İstiklal Marşı ile birlikte harikulâde bir kompozisyon meydâna getiriyor.

Türklük duygusunun merkezine müfüz eden bu eserde, “destanî” renkler taşıyan mısralar, birer tuğla misâli vatan binasını inşâ ediyorlar.

MARŞLARIMIZ VE DESTANÎ ŞİİRLERİMİZ- Türk Ocakları Ankara Şubesi Yayını- Ankara, 2004 Tel: 0312-231 04 97

 

Orkun'dan Seçmeler

- Reklam -