Ana Sayfa 1998-2012 Kapak Konusu : Baba Ne Kadar Borcum Var?

Kapak Konusu : Baba Ne Kadar Borcum Var?

Diyorlar ki, AB uyum yasalarını kabul edince bir hayli demokratikleşmişiz. Bundan sonra da benzer yasalar Meclisten geçtikçe daha çok demokrat olacakmışız. Azınlık olma iddiası bulunmayan etnik gruplar zorla azınlık statüsüne sokulursa bizim de demokrat kimliğimiz güçlenecekmiş. Etnik dillere ait kurslar, televizyonlar yurdu dört baştan sardıkça sevinmemiz gerekiyormuş. Böyle söyleyip neredeyse bayram yapanlar var. Üstelik, bunlar kendilerine “Türk” diyorlar.

- Reklam -

Anlaşılan o ki, devletin millîliğini kemirdikçe demokratlığımız artıy or.

Peki, demokratlığımız arttıkça ne oluyor?

Yabancı finans çevrelerine daha mı az faiz ödüyoruz? Faiz ödemelerimiz toplam vergi gelirlerini aşıyor mu, yoksa gittikçe azalıyor mu? Borcun faizini yeni borçlar alarak kapatmaya devam mı ediyoruz, yoksa borç stoğunu azaltma yoluna mı gidiyoruz? IMF’nin buyruklarına, tehditlerine, şantajlarına, demokrat kimliğimizle boyun mu eğiyoruz, yoksa şahsiyetli ve haysiyetli bir diriliş içinde miyiz?

Boyumuzu ve aklımızı aşan ölçülerde borçlandıkça hiçbir şeye direnme gücümüz kalmıyor. Dış basında müflis muamelesi görüyor, dış politikada gittikçe bağımlı hâle geliyoruz. Soydaşlarımızın haklarını savunmada aciz gösteriyor, bize çok pahalıya mal olacak, istemediğimiz bir savaşa irademiz dışında sürükleniyoruz. Osmanlı’nın, Kırım Savaşı’nın ağır malî tahribatını telâfi etmek için nasıl borçlandığını unutuveriyoruz. Ama olsun, artık demokratız ya!

İfade edildiğine göre, devletimizin borç toplamı 220 milyar doları aşıyor. Durmadan da katlanıyor. Nüfusumuzun 70 milyon olduğunu düşünürsek, adam başına isabet eden borç 3 bin dolardan fazla. Yaklaşık beş milyar lira. İnsanların ucuz ekmek kuyruğuna girdiği, dükkânlarını kapadığı, çöplüklerde yiyecek aradığı, geçim sıkıntısı yüzünden intihar ettiği bir ülke için müthiş bir rakam.

Ne seçim mitingleri, ne parlak gelecek vaatleri, ne de demokratlık bayramları bu rakamları ortadan kaldırabiliyor. Aksine artırıyor.

- Reklam -

Kısacası, Türkiye’de doğacak her çocuk, dünyaya gözlerini beş milyarlık borçla açıyor. Ve, sormuyor “Baba, ne kadar demokratız?” diye.

Sorduğu şudur: “Baba, ne kadar borcum var?”.
 

Orkun'dan Seçmeler

- Reklam -