Ana Sayfa 1998-2012 İSTANBUL’DA 3 MAYIS KUTLAMALARI

İSTANBUL’DA 3 MAYIS KUTLAMALARI

Bu yılın 3 Mayıs’ının Salıya rastlaması sebebiyle, gün ile ilgili ilk toplantı, Istanbul Ülkü Ocakları’nca ocağın Seyran Tepe’deki İl Merkezi’nde 1 Mayıs Pazar günü yapıldı.

- Reklam -

Istanbul Ülkü Ocakları Başkanı Yüksel Kaleci’nin açış konuşmasından sonra. Konuşmacılar Sami Yavrucuk, Erk Yurtsever ve Bahri Yüzlüer, Türkçülüğün türlü konuları hakkındaki görüşlerini dile getirdiler.

500 civarında, çoğu üniversite mensubu gencin katıldığı toplantıdan sonra düzenlenen şölende, Bünyamin Aksungur, Türk İlleri’nden derlenmiş Türk ezgileri ile davetlileri coşturdu.

* * *

3 Mayıs 2005 Salı günü sabahı saat 11’de başta Aksakal Türkçüler olmak üzere Istanbul Türk Ocakları, Is anbul Ülkü Ocakları, Orkun Vakfı mütevellileri ve mensupları ve büyük bir halk kitlesi, Atsız Ata ile Nejdet Sançar ve Muzaffer Eriş’in kabirleri başında buluştular. Istanbul Ülkü Ocakları Başkanı Yüksel Kaleci, yaptığı özlü konuşma ile 3 Mayıs’ın anlam ve sonuçlarını dile getirdi. Sami Yavrucuk da kısa bir konuşma yaptı.

Yaklaşık 1000 kişiden oluşan bir grup tarafından izlenen toplantı, Türkçülüğe yaraşır bir disiplin ve ciddiyet içinde, 11.30’da sona erdi.

* * *

- Reklam -

İstanbul’daki Marmara Üniversitesi’nin ülkücü gençleri 4 Mayıs 2005 Çarşamba günü düzenledikleri bir toplantıyla Türkçülük Günü’nü kutladılar. Toplantıya Orkun Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Sami Yavrucuk ile Orkun dergisi yazarlarından Prof. Dr. Reha Oğuz Türkkan konuşmacı olarak katıldılar. Türkkan ve Yavrucuk, Türkçülükle ilgili görüşlerini ve hâtıralarını dile getirdiler. Marmara Üniversitesi’ndeki toplantıya gençler geniş ilgi gösterdiler.

* * *

MHP Üsküdar İlçe Başkanlığı Türkçülük günü’nü kır şöleni ile kutladı. Florya’da yapılan şölene parti üyeleri, Türkçüler ve çok sayıda gençler katıldı.

* * *

Anadolu Aydınlar Ocağı, Türkçüler günü münasebetiyle bir toplantı düzenledi. 3 Mayıs 2005 Salı günü gerçekleştirilen toplantıda konuşan Prof. Dr. Ümit Özdağ, 3 Mayıs’ın önemini anlattı ve sonrasından örnekler verdi. Prof. Özdağ, konuşmasında ayrıca şunları da belirtti.

- Reklam -

“3 Mayıs sadece bir doğum günü değil, aynı zamanda mücadeleye devam için bir ant içme günüdür. 3 Mayıs günü, Türk milliyetçilerinin Türkiye’nin ve Türk dünyasının menfaatlerini gerçekleştirmek için mücadele edeceklerinin kararlılığını gösterme günüdür. 3 Mayıs’a tarihsel olarak bakıldığında ise 1944’te Türk milliyetçilerinin Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu ideolojisi olan Türk Milliyetçiliğinin devletten tasfiye edilme çalışmasına direniş gösterdikleri bir gün olarak dikkat çeker. Ancak 3 Mayıs’ı sadece gün olarak görmüyoruz. 3 Mayıs bir süreçtir. Bu süreç Türk Milliyetçiliğini Türkiye Devleti’ne tekrar egemen hâle getirene kadar devam edecektir!”

 

Orkun'dan Seçmeler

BOSNA TÜRK OLSUN

KÖNİLİK

Kazakistan Olayları

- Reklam -