Ana Sayfa 1998-2012 İsmail Gaspıralı Anıldı

İsmail Gaspıralı Anıldı

Türklük âleminin medârı iftiharı, Kırım Türklerinin atası GASPIRALI İsmali Bey (1851-1914), doğumunun 150. yılında Türk milliyetçileri ile yurt hasreti çeken Kırımlıları bir araya getirdi.

- Reklam -

Gaspıralı’nın siyasetçi, gazeteci ve kültür-mefkûreci yönünü dinleyicilere, bu büyük “Türklük Mürşidi”ni, her yönü ile çok iyi anlamı ş ilim adamlarımızdan Prof. Dr. Yavuz AKPINAR, Prof. Dr. Tuncer BAYKARA, Vet. Hek. Ünver SEL ve Prof. Aydın ŞEMİZÂDE (Rusya İlimler Akedemisi) anlattılar.

Dinleyicilerin “Vatan hasreti”ni de, Kültür Bakanlığı İzmir “Devlet Klâsik Türk Musikisi Korosu” bünyesinde kurulmuş olan “Türk Dünyası Halk Musikisi Topluluğu” giderdi. “Kırım Türküleri” ve sadece “Çakıcı” veya “Kamalı Zeybek” de denilen “Ege Türküsü”nden müteşekkil türkülerimizi dile getiren bu muhteşem koro, Güner ÖZKAN tarafından 25 Nisan 2001 tarihinde kurulmuştur

Kutlamanın ikinci bölümünde de özellikle Gaspıralı’nın gazeteciliği ve “fikir adamlığı” üzerinde durulmuştur. Prof. Dr. Yavuz Akpınar, üzerinde titizlikle çalıştığı “GASPIRALI KÜLLİYATI”nın çok yakında neşrine başlanacağı müjdesini vererek bu külliyatın, her biri 400’er sahifeden 8-9 cilt olabileceğini ifade etmiştir.

- Reklam -

Bu arada Prof. Şemizâde, “Çakıcı” türküsünün Kırım’da da söylendiğini belirtmiştir.

(İzmir)
 

Orkun'dan Seçmeler

- Reklam -