Ana Sayfa 1998-2012 Fener Kilisesi "Yeni Roma"nın Alt Yapısını Oluşturuyor

Fener Kilisesi “Yeni Roma”nın Alt Yapısını Oluşturuyor

Milliyet gazetesinin 3 Haziran 2001 tarihli sayısında yayımlanan “Fener’de film gibi emlak operasyonu” başlıklı haber 39. sayımızda ileri sürülen tezleri doğrular ve destekler niteliktedir. Haberde Fener Rum Patrikhanesi etrafındaki gayrımenkul satışlarının Millî Emlak, Fatih C. Savcılığı, Genelkurmay ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından incelemeye alındığı da belirtiliyor.

- Reklam -

Sayın Suat İlhan’ın, Orkun’un Mayıs 2001 tarihli 3 39. sayısında yayımlanan “Fener Rum Ortodoks Kilisesi ve Avrupa Birliği Üyeliğimiz” başlıklı yazısında, Fener Rum Patriğinin “Yeni Roma” projelerinden söz edildiğini okuyucularımız hatırlayacaklardır. Bu yazıda, Türkiye AB üyesi olduğu takdirde, Fener Rum Kilisesi’nin tüzel kişiliğe sahip, dünya Ortodoksluğunun merkezi olma yolunda hızla ilerleyeceğine, altyapı oluşturma faaliyetlerinin şimdiden başladığına dikkat çekiliyordu. Ekümenlik iddiaları gerçekleştiği takdirde, eski Ortodoks mal ve mülklerinin geri alınması için Patrikliğin eline bulunmaz bir fırsat geçeceğine de işaret ediliyordu. Esasen, Fener Rum Kilisesi’nin, Patrikhane civarındaki evleri el altından satın alarak amacına doğru yürüdüğü yolundaki iddialar da çoktan beri kulaktan kulağa dolaşıyordu.

Milliyet gazetesinin 3 Haziran 2001 tarihli sayısında yayımlanan “Fener’de film gibi emlak operasyonu” başlıklı haber de bu iddiaları doğrular ve destekler niteliktedir. Haberde Fener Rum Patrikhanesi etrafındaki gayrımenkul satışlarının Millî Emlâk, Fatih C. Savcılığı, Genelkurmay ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından incelemeye alındığı da belirtiliyor.

Milliyet’teki haber, Fener Rum Patrikliğince gösterilen cüretin ne ölçülere vardığını açığa çıkarması bakımından son derece ibret vericidir ve büyük önem taşımaktadır.
 

- Reklam -
- Reklam -

Orkun'dan Seçmeler

Türkiye Nereye Koşuyor?

TANIDIĞIM ATSIZ

ABD’yi yenmek

- Reklam -