Ana Sayfa 1998-2012 ESKİŞEHİR’DE ATSIZ’I ANMA TOPLANTISI

ESKİŞEHİR’DE ATSIZ’I ANMA TOPLANTISI

Eskişehir Türk Ocağı’nın düzenlediği “Doğumunun 100. Yılında Nihâl Atsız” konulu anma toplantısı l Mayıs 2005 Pazar günü Eskişehir’deki Yunus Emre Kültür Salonu’nda yapıldı. Açık oturumu yöneten, Türk Ocakları merkez yönetim kurulu üyesi Prof. Dr. Celâl Er, açık oturumun maksadını anlattı ve Atsız’ın hayat hikâyesinden kısaca bahsetti. Türk Ocakl rı Genel Sekreteri Yücel Hacaloğlu da, Atsız’ın biyografisindeki önemli noktalara temas ederek, onun Türkçülük mücadelesini ve bu uğurda katlandığı fedakârlıkları dile getirdi.

- Reklam -

Kırıkkale Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. İbrahim Şahin, Atsız’ın üç romanındaki başlıca karakterler arasında benzerliklere işaret ederek, bu karakterlerde Atsız’ın ruh dünyasından izler bulunduğunu açıkladı.

Dergimizin sahibi ve yazı işleri müdürü Altan Deliorman, konuyu, Atsız’ın Türkçülük tarihi içindeki yeri bakımından ele aldı. Deliorman, Türkçülüğün iki bin yıllık tarihimizdeki belirgin noktalarını anlatarak l930’dan ölümüne kadar, Atsız’ın Türkçülüğün parlayan yıldızı olduğunu ifade etti. Türkiye’nin, l938’den sonra ikinci bir Atatürk çıkaramaması gibi, Türkçülüğün de henüz ikinci bir Atsız’a kavuşamadığını ileri süren. Altan Deliorman, “Türkiye’yi Kürtlerin değil, Türkçülerin böleceği” yolundaki yakışıksız beyanları da cevaplandırdı.

Toplantı, Eskişehir Türk Ocağı Başkanı Prof. Dr. Nedim Ünal’ın kapanış konuşması ile sona erdi.

 

- Reklam -
- Reklam -

Orkun'dan Seçmeler

- Reklam -