Ana Sayfa 1998-2012 Em. Gnl. KENAN ÇOYGUN’U KAYBETTİK

Em. Gnl. KENAN ÇOYGUN’U KAYBETTİK

Kıbrıs Türklüğünün var olma mücadelesindeki eşsiz hizmetleriyle tanınan E. Gnl. Kenan Çoygun l3 Ekim 2005 günü sabaha karşı hayata veda etti. Kenan Çoygun, Kıbrıs meselesinin Türkler açısından kötüye gittiği dönemde, Kıbrıs’a gönderilmiş bir Türk subayı idi. Efsanevî Türk Mukavemet Teşkilâtı’nın bayraktarlığını, Kemal Coşkun adıyla üstlenen merhum, Kıbrıs Türk varlığına yönelik saldı rıları kahramanca göğüslemişti. Özellikle l963 Kanlı Noelindeki Türk direnişinin sembol ismi olmuştu. 196l-l967 yılları arasındaki kritik dönemde görevini başarıyla yerine getiren Kenan Çoygun, daha sonra anavatandaki görevine dönmüş ve Silâhlı Kuvvetlerimizde general rütbesine kadar yükselerek emekli olmuştu.

- Reklam -

Kıbrıs Millî Koordinasyon Komitesi, Kenan Paşanın vefatı dolayısıyla yayınladığı duyuruda, devletleri kahramanların kurduğuna, milletleri kahramanların ayakta tuttuğuna işaret ederek Türk tarihinde en eski zamandan günümüze kadar devletimiz ve milletimizi ayakta tutan nice isimsiz kahramanların var olduğunu ve bundan böyle de var olacağını belirtti. Duyuruda, ayrıca, Türk mukavemetçilerinin, mücahitlerin ve Kıbrıs Türkünün Kenan Çoygun’u daima rahmet ve saygı ile anacağı ifade edildi.

Merhumun cenazesi l4 Ekim günü Ankara’daki Kocatepe Camiinde kılınan namazdan sonra ebedî istirahatgâhına bırakıldı.

Tarihin şerefli sayfalarında yerini alan Kenan Paşanın aziz hâtırası, KKTC’nin günümüzdeki temsilcilerine de yol gösterecek güçtedir. Kıbrıs için harcanan kanın ve emeğin boşa gitmemesi Kenan Çoygun’un ruhunu da hoşnut edecektir.

 

- Reklam -
- Reklam -

Orkun'dan Seçmeler

- Reklam -