Ana Sayfa 1998-2012 Doğumunun 97. Yıldönümünde Atsız Görkemli Bir Törenle Anıldı

Doğumunun 97. Yıldönümünde Atsız Görkemli Bir Törenle Anıldı

Türkçülüğün önder şahsiyeti Atsız, doğumunun 97. yılında görkemli bir toplantıyla anıldı. Orkun Vakfı tarafından düzenlenen toplantı, 12 Ocak 2002 günü, Tarık Zafer Tunaya konferans salonunda gerçekleştirildi.

- Reklam -

Toplantı, şehitlerimizin, Atsız’ın ve ebedî âleme göçmüş Türkçülerin aziz hâtıralarını anmak üzere saygı duruşu ve İstiklâl Marşı ile başladı. Daha sonra, Atsız’ın hayat hikâyesi okundu.

Toplantının ikinci bölümünde, Atatürk’ün ve Atsız’ın Türk milliyetçili ği konusundaki görüşlerini karşılıklı olarak belirten açık oturum vardı. Gazeteci-yazar Kemal Çapraz’ın yönettiği açık oturumda Hacettepe Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Dursun Yıldırım, Atatürk’ün milliyetçilikle ilgili görüşlerini örneklerle dile getirdi. Yıldırım’ın konuşması, Atatürk’ün, dönemine göre örnek bir milliyetçilik anlayışına sahip olduğunu ve bu görüşleri nasıl uyguladığını bir kere daha gözler önüne serdi.

Kocaeli Üniversitesi öğretim Üyesi Doç. Dr. Tansu Say, açık oturumun ikinci konuşmacısı idi. O da, Atsız’ın görüşlerini özetleyerek, Atatürk’le Atsız arasındaki düşünce benzerliklerini ve ayniyetlerini ortaya koydu.

- Reklam -

Toplantının üçüncü bölümü “Atsız’ın Hayâlindeki Vatan” konusundaydı. Araştırmacı-yazar Dr. Muhsin İdikut Kadıoğlu, Atsız’ın nasıl bir vatan özlediğini, yazılarından örnekler vererek açıkladı. Kadıoğlu, Türk dünyasının ve Türkiye’nin bugünkü durumuna da göndermelerde bulunarak, Atsız’ın hayâlindeki vatan kavramına uymayan yönleri belirtti.

Toplantı, oturum başkanı Kemal Çapraz’ın, konuşmaları özetleyen ve sonuçları açıklayan izahatı ile son buldu.

- Reklam -

Fikir ve meslek adamlarının, sanatçıların, yazarların, öğretim üyelerinin ve siyasetçilerin de takip ettiği toplantıya kalabalık bir gençlik ve dinleyici kitlesi katıldı. İleri sürülen dilekler arasında, Atsız’ın 100. doğum yılının geniş kapsamlı bir programla anılması için şimdiden hazırlık yapılması görüşü de bulunuyordu.
 

Orkun'dan Seçmeler

- Reklam -