Ana Sayfa 1998-2012 Danıştay Cinayetinde Asıl Suçlu Kim?

Danıştay Cinayetinde Asıl Suçlu Kim?

- Reklam -

Hakların savunucusu yani avukat olduğu belirtilen bir kişi Danıştay’ı basarak bir üyeyi öldürdü, dördünü de yaraladı. Saldırganın bu eylem sırasında “Ben Allah’ın elçisiyim” diye bağırdığı ve türban konusundaki karar dolayısıyla üyeleri öldürmeyi planladığı açıklandı.

İlk bakışta cinayetin temel sebebi “türban” olarak gözüküyorsa da derinlerde başka niyetlerin bulunduğunu düşünmek gerekiyor. Hatta, gizli örgü tlerin ve karanlık güçlerin de parmağını aramak yanlış olmaz. Şimdi herkes, kendi eğilimine göre şu veya bu şahsı yahut topluluğu suçlayabilir. Üzüntüler ve nefretler böylece tatmin edilebilir. Fakat, asıl mesele bu değildir. Asıl suçluların da, ortada gözükenlerin olmaması gibi.

Türban konusu “ihdas edilmiş bir sorun”dur. İktidara ulaşmak için siyasî İslamı manivela olarak kullanmak isteyenler, bu eğilimin üniforması olarak da türbanı takdim etmişlerdir. Bu konudaki hassasiyetleri ve tepkileri de devamlı olarak tahrik ederek kendilerini İslamın savunucusu, türbanı desteklemeyenleri de dinsiz veya kâfir olarak ilân etmişlerdir. Böylece toplumda ayrılıklara ve ciddî çekişmelere yol açmışlardır. Sosyal gerilimin artması da, sonuçta bireysel veya örgütlü bir cinayete kadar varmıştır. Suikast eğer dış güçler tarafından tertiplenmişse, onların eline de bir fırsat veya bahane verilmiştir.

- Reklam -

Bu olayda tetiği çeken adam piyondan başka bir şey değildir. Asıl suçlular, türban konusunu icat edip ortaya atan, sonra bunu siyasî rant olarak kullanan ve yarayı durmadan kaşıyan bir kısım çevreler ve siyasetçilerdir. Kendimizi kandırmayalım ve boş lâflarla nazarları başka yönlere çevirmeye kalkışmayalım. Çıplak gerçek bundan ibarettir.

 

- Reklam -

Son Yayınlananlar

- Reklam -