Ana Sayfa 1998-2012 CELADET MORALIGİL’İ KAYBETTİK

CELADET MORALIGİL’İ KAYBETTİK

İlk gençliğinden beri Türkçü görüşleri kendine ülkü edinmiş ve bu uğurda çaba göstermiş olan Celadet Moralıgil, Şile’de yalnız yaşadığı evinde ölü olarak bulundu.

- Reklam -

1927 yılında İstanbul Beylerbeyi’nde doğan Moralıgil ilk ve orta öğrenimini Bakırköy’de, lisei Aksaray Pertevniyal Lisesi’nde tamamladı. Kendi deyimi ile, “orta son ve Lise I’de Türkçülük ile onurlandı”. 1949’da İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun oldu. Askerlik görevini Karsta, Rus sınırı nda yedek subay olarak yaptı.Meslek hayatında -10 yılı Almanya’da olmak üzere- özel sektörde çalıştı.

Celadet Moralıgil 1953’te Necla Güldoğan Somer ile evlendi. Çocuğu olmadı. Emekli olduktan sonra Şile’nin Gündoğan köyüne yerleşti. Birkaç yıl önce eşini kaybeden Moralıgil Şile’de onun adına ilköğretim oklu, kendi adına da kültür merkezi yaptırdı. Çevresinde hayırsever bir insan olarak tanındı. Atatürk’ün aziz hâtırasına büyük bir sevgi ve saygı duyarak yaşadı. Onu gelmiş geçmiş en büyük Türk milliyetçisi olarak tanıdı ve tanımladı. Millî bayramlarda Atatürk resimli tebrik kartları göndererek bu duygusunu dostlarıyla devamlı surette paylaşmak istedi. Bu yoldaki manevî borcunu yazıları ve kitaplarıyla ödemeye çalıştı. İki çeviri eserden başka “Bir Cumhuriyet Çocuğu Olarak Hatıralarım ve Fikirlerim 1927-1999” ve “Çağdaş Türkçülük” adlı iki kitabı vardır.

Celadet Moralıgil, bilgi birikimi ve hayat tecrübesi sayesinde dikkat çekici yazılarını en çok Orkun dergisinde yayınlamıştı. Bu yazılar, keskin görüşleri ve acımasız üslûbu ile bir kısım Türkçülerin dahi tepkisini çekmişti. Türkçülükte farklı seslerin ve görüşlerin de olabileceği yargısıyla yazılarına çok az müdahalede bulunmuştuk. Bunları da hoşgörüyle karşılamıştı. Bu yazıların tamamı 2008’de basılan “Çağdaş Türkçülük” kitabında yer almıştı.

Celadet Moralıgil’e Tanrı’dan rahmet diliyoruz. Bu cinayeti işleyen(ler)e lânet olsun.

 

- Reklam -
- Reklam -

Orkun'dan Seçmeler

- Reklam -