Ana Sayfa 1998-2012 BOP ve TÜRKİYE’YE DAYATMALAR

BOP ve TÜRKİYE’YE DAYATMALAR

Orkun Vakfı’nın düzenlediği “Türkçülük Günü” 3 Mayıs 2005 Salı günü, Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi salonlarında yapıldı. Atatürk ve rahmete kavuşmuş Türkçülerin hatırası için saygı duruşu ile İstiklâl Marşı’nın okunmasından ve Orkun Vakfı Mütevelli Heyeti üyesi Şuayıp Bozfakıoğlu açılış konuşmasının ardından Ahmet Özdemir “Atsız’ın Şiir Dünyası ve Türkçü Şiirler” konulu konuşmasını yaptı. D aha sonra açık oturuma geçildi. Orkun Vakfı kurucularından Yakan Cumalıoğlu, yönettiği oturumda ilk sözü alarak, Türkçülüğün günümüz şartlarında taşıdığı önemi belirtti.

- Reklam -

Türkçülük Günü’ndeki açık oturumun konusu, “Büyük Orta Doğu Projesi ve Türkiye’ye Dayatmalar” idi. Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Prof. Dr. Mustafa Erkal, Türkiye’ye kurulan dokuz tuzağı ele alarak bunları teker teker açıkladı. Prof. Erkal, bu tuzaklardan herbirinin ülkemizin bütünlüğünü tehdit eden tehlikeler olduğunu da sözlerine ilâve etti.

Açık oturumun ikinci konuşmacısı, Sakarya Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Emin Gürses’ti. Gürses, Büyük Orta Doğu Projesi’nde sınırların düşünüldüğünden daha geniş olduğunu, Fas’tan Afganistan’a kadar uzanan bir sahayı kapsadığını belirtti. Bu geniş coğrafya içinde Türkiye’ye biçilen payın bizim irademiz dışında gerçekleştirilmek istendiğini belirten Doç. Dr. Gürses, böylece Türkiye’nin küçültülüp etkisiz hâle getirileceğini ileri sürdü.

Açık oturum, Yakan Cumalıoğlu’nun değerlendirme ve kapanış konuşması ile sona erdi.

3 Mayıs Türkçülük Günü, tanınmış Türkçüler ve salonu dolduran çoğu genç dinleyiciler tarafından ilgiyle ve coşkuyla takip edildi.

 

- Reklam -
- Reklam -

Orkun'dan Seçmeler

- Reklam -