Ana Sayfa 1998-2012 Bir Portre: İsmet Kotak

Bir Portre: İsmet Kotak

Kıbrıs Türkü’nün varlık mücadelesi ve siyasi tarihinde önemli bir yer işgal etmiş eski Bakanlardan ve BRT eski Genel Müdürlerinden, Basın Konseyi Başkanı, gazeteci yazar ve TMT mensubu Sayın İsmet Kotak Bey’in vefatını üzüntü içerisinde öğrenmiş bulunuyoruz.

- Reklam -

Kıbrıs Milli davasına büyük hizmetleri dokunan; TMT’nin kurulduğu günden itibaren içinde yer alan, 1963 Kanlı Noel ile başlayan m ücadele safhasında TMT Bayraktarlık karargâhında görev yapan; 1964’ten itibaren yer altından yayın yapan Canpulat radyo İstasyonu’nda Radyo sorumlusu ve müdürlüğü görevini ifa eden Sayın İsmet Ko tak sözde değil özde milli duruş ve görüş sergilemiştir.

Ant-i emperyalist duruşundan ve Kıbrıs Milli Davamızdan son anına kadar taviz vermeyen Sayın İsmet Kotak mukavemetçi mücahit Kıbrıs Türkü’ncü unutulmayacak ve daima hatırlanacaktır.

İsmet Kotak, 1939 yılında Magusa’da doğmuştur. Namık Kemal Lisesi’nden mezun olduktan s onra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne girerek 1962 yılında yüksek tahsilini tamamlamıştır.

Öğrencilik yıllarında “Magusa Türk Kooperatif Bankası Müdürlüğü”; 1969-1976 yılları arasında “Çalışma Kooperatif Rehabilitasyon ve İskan İşleri Üyeliği (Bakanlığı)”; görevini ifa edip, 1970 seçimlerinde Magusa Bölgesi’nden “Temsilciler Meclisi Türk Üyeliği’ne” seçilmiştir.

1974 Mutlu Barış Harekâtı sonrası 1976’da Ulusal Birlik Partisi’nden Magusa Milletvekili olmuş, 1981 ve 1990 genel seçimlerinde Milletvekili olarak yeniden meclise girmiştir.

“Demokratik Halk Partisi” Genel Başkanlığı yapan Sayın İsmet Kotak 1982-1983 y ıllarında “Sanayi ve Kooperatifler Bakanı” olarak hükümette yer almış 06.12.1983’de oluşan “Kurucu Meclis’te de üyelik” yapmıştır.

- Reklam -

8 Temmuz 1985 tarihinde milletvekilliği sona eren Sayın İsmet Kotak; 5 Mayıs 1990 tarihinde tekrar milletvekili seçilmiş ve 1 Ekim 1993 tarihinde milletvekilliği sona ermiştir.

BRT (Bayrak Radyo Televizyon) Kurumu Genel Müdürlüğü yanında çeşitli gazetelerde köşe yazarlığı yapmış ve “Basın Konseyi” Başkanlığını da başarıyla yürütmüştür.

İsmet Kotak, Mücadeleci, mukavemetçi Kıbrıs TÜRKÜNCE ve Kıbrıs TÜRKLÜĞÜ’NE gönül verenlerce, silah ve fikir arkadaşlarınca unutulmayacak şükran duyguları ile sonsuza kadar rahmetle yad edilecektir.

İsmet Kotak 2011 yılı başında vefat ederek, silâh arkadaşları tarafından sonsuzluğa uğurlanmıştır.

 

Orkun'dan Seçmeler

Remzi Oğuz Arık

Denge özlemi

Baltık Türkleri

- Reklam -