Ana Sayfa 1998-2012 BAHÇELİ’NİN MHP’Sİ

BAHÇELİ’NİN MHP’Sİ

Dr. Yağmur ÇAVUŞOĞLU

- Reklam -

Bir seçimi daha eksiklikleriyle, fazlalıklarıyla belki uçuk-kaçık vaatleriyle geride bıraktık. 22 Temmuz 2007 seçimlerinin en göze çarpan taraflarından birisi, bağımsız adayların bolluğuydu ki, bu doğrudan doğruya seçim sonuçlarına da yansıdı.

Yine her seçim öncesinde olduğu gibi, bazı parti başkanları sırf oy toplamak amacıyla, milletin gözüne baka baka akla, hayâle gelmeyecek, gerçekleştirilmesi çok zor olan şeyler ortaya atmaktan da geri durmadılar. Bazı etnik ve bölücü partiler meclise girebilmek amacıyla bağımsız olarak adaylar çıkardıkları gibi, demokrasi adına mangalda kül bırakmayan birtakım sözde partiler, bu bölücülerle işbirliği yapmayı da göz ardı etmediler. Bu tecrübeleri Türkiye daha evvelce yaşamış ve millî birlik nokt asında çok zararını görmüş olmasına rağmen, geçmişten ders alınmadığı da ortadadır.

Biz bunların üzerinde uzun uzadıya duracak değiliz. Amacımız Sayın Devlet Bahçeli ve MHP’sinden bahsetmektir. Bilindiği gibi, daha önceki seçimlerde vatandaşın beklentilerine cevap veremeyen söz konusu partimiz, MHP’li milletvekillerinin hiç ummadığı bir şekilde barajın altında kalmıştı. MHP meclise girmeden evvel ne demişti? Her şeyden önce teröristlerin kökünü kazıyacağını, elebaşlarını da asacağını söyledi ama bunu yapamadı. Rahmetli Ecevit’in eşinin MHP ve ülkücülere yönelik ağır hakâretlerini duymamazlıktan gelerek, net bir tavır sergileyemedi ve bütün milliyetçi camianın tepkisini çekti. Ekonomi hususunda hiçbir girişimleri olmadı. Seçimden önce ekranlara projelerimiz diye çıkan temsilcilerin ellerindeki dosyaların içlerinin boş olduğu anlaşıldı. En kötüsü de milletvekili olacağı aklının ucundan bile geçmeyen hırsız, dolandırıcı birtakım kişiler (gerçek ülkücüleri ve Türk milliyetçilerini tenzih ederim) partinin vasıtasıyla TBMM’ne girdiler. Hükûmete de ortak olmaları sebebiyle, bulundukları makamların avantajlarını kullanarak çalıp, çırptılar.

Her şey bitti. Bazı şeyleri millet unuttu ve geçmişte birtakım partilere yaptığı gibi MHP’ye de ikinci bir şans verdi. Beklenenin altında bir milletvekili sayısı alsa da, esasında MHP gibi bir parti için bu çok önemli bir fırsattır. Şu andaki MHP tamamen Devlet Bahçeli’nin MHP’sidir. Yapılan iyi işler de, kötü şeyler de onun eseri olacak. Bilindiği üzere rahmetli Türkeş’in vefatının ardından yaşanılan karmaşa sırasında, belki Sayın Bahçeli gönülden tasvip etmediği kişilerle yola çıkmak mecburiyetinde kalmış olabilir. Bu olumsuz şartlarda omuzlarındaki yük ağırdı. Muhtemelen bu, geride yapılan hatâların sorumluluğunu bir nebze olsun hafifletebilir.

Ama şu anki durum öyle değil. Bu MHP’nin çaycısından, genel başkan yardımcısına kadar hepsini Sayın Devlet Bahçeli belirlemiş ve yanına almıştır. O yüzden çok dikkatli olmalılar, milletin tercih ve teveccühlerine uygun hareket etmeli, tutulamayacak sözler verilmemelidir. Sadece uyumlu bir muhalefet yapacağız sözleriyle de mesuliyetten kaçınılmamalıdır. Yoksa MHP 2002 seçimlerinde olduğu üzere ikinci bir hüsran yaşayabilir ve bu da MHP’nin uzun yıllar meclise girememesi gibi bir durumu doğurabilir.

 

- Reklam -
- Reklam -

Orkun'dan Seçmeler

- Reklam -