Ana Sayfa 1998-2012 Aziz Elçibey’in Hatırasına Dair

Aziz Elçibey’in Hatırasına Dair

Sevgili Peygamberimiz bir hadisi şerifinde şöyle buyuruyor: “Âlimin ölümü, Âlemin ölümü gibidir.”

- Reklam -

Büyük dâva liderleri mücadeleli hayatlarının sonunda bu dünyadan ayrılıp giderlerken, arkalarında büyük bir boşluk ve yerleri doldurulamayacak bir durumla her zaman karşı karşıya kalınmıştır.

Peygamberimize büyük İslâm dâvasının mücadeleleri sırasında müşrikler, akıl almaz teklifler yapmak suretiyle O’nu dâvasından vazgeçirmek istemişlerdir. Ama o büyük Peygamber, bir elime Ay’ı bir elime Güneşi verseler yine de dâvamdan vazgeçmem demiştir.

İşte Azerbaycan Türklüğünün unutulmaz ismi Ebulfeyz Elçibey de böyle bir inanca sahipti. 62 yıllık ömründe asla şahsî menfaat ve hırsa esir olmayarak büyük Türklük dâvasının öncüsü olmuştur. Koskoca Komünist R usya’ya kafa tutarak 15 ocak 1975 tarihinde tutuklanmış, kızıl zindanlarda 2,5 yıl kalmıştır. Buna rağmen imanından ve inancından asla bir şey kaybetmemiştir.

Sonunda Elçibey haklı mücadelesinde galip gelerek yapılan ilk genel seçimlerde Azerbaycan halkının % 70’inin oyunu almış ve Azerbaycan’ın ilk bağımsız Cumhurbaşkanı olmuştur. Elçibey, Cumhurbaşkanlığı görevi sırasında istese di, ABD’nin milyarlarla ifade edilebilecek rüşvet teklifini kabul edip petrolde en büyük payı onlara verebilirdi. Elçibey bütün bunları reddederek petrolde en fazla % 35’lik payı Türkiye’ye vermiştir.

Şimdiki siyasetçilerimizden bir kısmını Elçibey’le karşılaştırdığımız vakit aralarında Ural-Altay dağları kadar fark olduğunu görürüz. Allah’a tapar gibi paraya taptıklarını işittiğimiz vakit içimizden sadece onlara acı acı gülümsemek geliyor. Bu dünyada ne kadar paranız olursa olsun sonunda bir top bezle toprağa giriyorsunuz. Kişinin bu şekilde ölmesi, arkasında bir sürü kırgınlıklar ve problemler bırakarak gitmesi ne kadar acıdır.

Bugün beyanat verip şöyle olursa şuradan taviz vermeyiz diyen siyaset adamları yarın çıkıp aynı meseleden dün öyle dedik ama bugün itibariyle yumuşatılabilir, veya kabul edilebilir diyorsa buna siyaset ve devlet adamlığı denemez. Söylediklerinin aksi istikametinde sürekli olarak, her gün gazetelerde okuduğumuz bazı siyasetçiler, halkın karşısında “Güldüren bir soytarı” olmaya devam edeceklerdir.

- Reklam -

Büyük dâva liderlerinin hangisinin hayatını okursak okuyalım, Büyük Atatürk’ten günümüze kadar hakikî ilim, siyaset ve devlet adamlarının ömürlerinde asla en küçük bir leke yoktur. Maddiyata asla itibar etmemişler, aziz milletinin ve devletinin geleceğini düşünerek her yönüyle müreffeh bir Türkiye Cumhuriyeti devleti hedeflemişlerdir.

Hakikî ölçü, kişinin serveti değil, doğruluğu dürüstlüğü, iman ve dâvasına olan inancıdır. Ölçü budur.

Büyük dâva adamı Aziz Elçibey’i bu yılın 15 Nisanında Türk Ocaklarının 33.üncü Kurultayı münasebeti ile tanıdım. Hiç şüphesiz Kurultayın en önemli misafiri Azerbaycan Eski Cumhurbaşkanı Elçibey’di. Cenabı Hak bizi o büyük şahsiyeti 45 dakika kadar dinleme şerefine eriştirdi. Bundan dolayı çok bahtiyarım.

Aziz Elçibey’in aziz hâtırası önünde saygıyla eğiliyor, merhuma Cenabı Hak’tan rahmet niyaz ediyorum.
 

Orkun'dan Seçmeler

- Reklam -