Ana Sayfa 1998-2012 Azerbeycan İçin Danışma Toplantıları

Azerbeycan İçin Danışma Toplantıları

ORKUN Vakfı’nın düzenlediği “Azerbaycan cumhurbaşkanı adayları ile istişare toplantıları” programı Mayıs ayında yürürlüğe konuldu. Orkun Vakfı’nın davetlisi olarak İstanbul’a birer hafta arayla gelen adaylar, vakıf yöneticileri ve ilgili basın mensupları ile görüşerek fikir alış verişinde bulunuyorlar.

- Reklam -

Vatandaş Hemreyliyi (Dayanışma) Partisi Başkanı Sabir Rüstemhanlı 23 Mayıs’ta İstanbul’a gelerek temaslarına başladı. İlk gün Vakıf merkezindeki görüşmelerden sonra 24 Mayıs Cumartesi akşamı Sabir Rüstemhanlı ve eşi Tenzile Rüstemhanlı şerefine bir akşam yemeği verildi. Orkun Vakfı Mütevelli Heyet Başkanı Altan Deliorman’ın sunuş konuşmasından sonra, Mütevelli Heyet üyesi Hüseyin Adıgüzel, misafirleri tanıtıcı açıklamalar yaptı. Daha sonra konuşan Sabir Rüstemhanlı, Azerbaycan’daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin dürüst yapılması hâlinde vatandaş sevgisinin partisi üzerinde tecelli edeceğini belirtti. Son siyasî gelişmeler, Türkiye-Azerbaycan iş birliği ve Türk dünyasının durumu hakkındaki kanaatlerini de açıklayan Rüstemhanlı, seçim sonuçlarından ümitli olduğunu ifade etti.

Daha sonra söz alan Azerî-Türk Kadınlar Birliği Başkanı Tenzile Rüstemhanlı da, davetlileri heyecanlandıran bir konuşma yaptı. Tenzile Rüstemhanlı, kendisinde milliyetçilik duygusunun nasıl kökleştiğini anlattıktan sonra, çocuklarının Türkçü gençler olarak yetişmeleri için ailelere düşen görevleri hatırlattı. Türkçülüğün Azerbaycan’da mutlaka iktidar olacağını söyleyen Tenzile Hanım, bu yolda bıkıp usanmadan gayret gösterilmesi gerektiğini belirtti.

Konuşmalardan sonra, misafirler, basın mensuplarının sorularını cevaplandırdılar ve vakıf yöneticilerinin görüşlerini dinlediler.

25 ve 26 Mayıs günlerinde Ankara’ya giderek siyasî partilerle temaslarda bulunan Rüstemhanlı çifti 27 Mayıs Salı günü yurdumuzdan ayrıldı.

Orkun Vakfı’nın davetlisi olarak ülkemize gelecek olan diğer cumhurbaşkanlığı adayları İsa Kamber ve Ali Kerimli de, yine vakfın misafiri olarak İstanbul’da temaslarda bulunacaklar.
 

- Reklam -
- Reklam -

Orkun'dan Seçmeler

- Reklam -