Ana Sayfa 1998-2012 Atsız'ın El Yazılı, Tam Metin Tarihi Savunması Yıllar Sonra ...

Atsız’ın El Yazılı, Tam Metin Tarihi Savunması Yıllar Sonra …

- Reklam -

Sararmış yapraklı eski defterde Atsız’ınkinin yanında

Orhan Şaik Gökyay’ın da savunması yer alıyor.

1944-1945 Türkçülük Dâvası’ndaki duruşmalarda Türkçülerin yaptıkları savunmalar, bu dâvanın dönüm noktalarındandır. Savunmaların bir kısmının metinleri bilinmekle beraber, tamamı hakkında yeterli bilgi bulunmamaktadır. Hele savunmaların orijinal metinleri hemen hiç mevcut değildir. Bu bakımdan savunma orijinalleri tarihî bir önem ve değer taşımaktadır.

Atsız’ın kurşun kalem kullanılarak, eski harflerle ve el yazısı ile yazılmış savunması, yıllar sonra Orkun arşivine intikal etmiş bulunmaktadır. Bu savunma, yaprakları zamanla sararmış çizgili bir deftere yazılmıştır. Defterin üzerindeki kapak, hayli yıpranmış açık kahverengi ve kalınca bir kâğıttan meydana gelmektedir. 48 yaprak ve 96 sayfadan oluşan defterin baştan 42 sayfası, Atsız’ın el yazılı savunmasını kapsamaktadır. 44. sayfadan itibaren de Orhan Şaik Gökyay’ın savunması başlamakta, 66. sayfada son bulmaktadır. Kalan sayfalara bir şey yazılmamıştır.

Savunmaların yazılı olduğu defterin, dâvadan sonra hangi ellere geçtiği bilinmemektedir. Ancak, uzun bir aradan sonra, İzmir’de görevli bir üniversite mensubu tarafından sahaflardan birinde bulunmuş ve satın alınmıştır. Üst üste yığılı birçok evrak arasında ele geçirilmesi, bu öğretim görevlisinin dikkati ve Arapça el yazısını okuma becerisi sayesinde mümkün olabilmiştir.

Defteri bulan arkadaşımız, savunma metinlerinin gün ışğına çıkarılması amacıyla, bu aşsiz belgeyi Orkun arşivine armağan etmiştir. Savunmanın tam metin olarak, aynen yayınlanmasına önümüzdeki sayıdan itibaren başlayacağız. Metinler Latin harflerine çevrilirken, Arapça yazım kurallarına göre değil, Atsız’ın yeni harflerle yazarken kullandığı yazım usulleri göz önünde tutularak yapılmıştır. Ayrıca, Atsız’ın, onun el yazısını tanıyan ve yazım konusundaki eğilimlerini bilen öğrencileri tarafından kontrol edilerek gerekli düzeltmeler yapılmıştır.

- Reklam -

Orkun okuyucularının, bu tarihî belgeleri zevkle ve istifade ile okuyacaklarına eminiz.
 

Orkun'dan Seçmeler

- Reklam -