Ana Sayfa 1998-2012 Atsız Ankara’da coşkuyla anıldı

Atsız Ankara’da coşkuyla anıldı

Ankara Türk Ocağı, Atsız yılı münasebetiyle “Atsız’ı anma toplantısı” düzenledi. Toplantı 29 Ocak 2005 Cumartesi günü Türk Metal Sendikası Konferans salonunda gerçekleştirildi.

- Reklam -

Türk büyüklerinin hatırasına saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunmasından sonra, dinleyicilere Türk tarihini canlandıran bir sinevizyon gösterisi sunuldu. Açılış konuşmasını yapan Ankara Türk Ocağı Başkanı Türkân Hacaloğlu, toplantının amacı nı açıkladı. Daha sonra açık oturum bölümüne geçildi.

Prof. Dr. Ahmet B. Ercilasun’un yönettiği açık oturumda ilk konuşmayı Prof. Dr. Dursun Yıldırım yaptı. Prof. Yıldırım, Atsız’ın ülkücülük yönünü dile getirdi.

Talim ve Terbiye Kurulu üyesi Ömer Özcan da, Atsız’da Türkçülüğün hangi sosyal ve kültürel ortamda geliştiğini belirten bir konuşma yaptı.

Atsız’ın romancılığı üzerinde konuşan Doç. Dr. İbrahim Şahin, Atsız’ın dört romanındaki başlıca kahramanların birbirine benzerliği konusunda ilgi çekici açıklamalarda bulundu.

Son konuşma, dergimiz sahibi ve yazı işleri müdürü Altan Deliorman tarafından yapıldı. Deliorman, Atsız’ın günümüz Türkçülüğüne etkilerini dile getirdi ve birlikte yaşanmış hâtıralardan örnekler verdi.

Kalabalık bir dinleyici topluluğunun ilgiyle takip ettiği toplantıya çok sayıda tanınmış şahsiyet de katıldı.

- Reklam -

PROF. DR. SEFERCİOĞLU, ATSIZ’I ANLATTI

Ankara’daki ikinci toplantı 12 Şubat 2005 Cumartesi günü yapıldı. Türk Dünyası Kültür Merkezi tarafından düzenlenen toplantıda, dergimizin yazarı Prof. Dr. Necmettin Sefercioğlu, Atsız’ın şahsiyetini, çalışmalarını ve etkilerini dile getiren bir konuşma yaptı.

Atsız yılı münasebetiyle düzenlenen toplantıların diğer şehirlerimizde de devam edeceği bildiriliyor.

 

Orkun'dan Seçmeler

- Reklam -