Ana Sayfa 1998-2012 Antalya Orkun Kültür Evinde Son Çalışmalar

Antalya Orkun Kültür Evinde Son Çalışmalar

- Reklam -

ORKUN Antalya Temsilciliğinin yönetimindeki Orkun Kültür Evi’nin çeşitli alanlarda faaliyetleri devam ediyor. Kıbrıs Türk Kültür Derneği Genel Başkanı Ahmet Göksan, Orkun Kültür Evi’nde yaptığı konuşmada, Kıbrıs’taki tarihî seyri anlatmış ve özellikle Türk vakıfları üzerinde durmuştur. Ahmet Göksan, özet olarak şu konulara değinmiştir:

“4 Haziran 1878 tarihinde Adanın İngilizler kiralanması ile, Kıbrıs Türkleri için başlayan maddî ve mânevi mücadele hâlen devam etmektedir. Kıbrıs’ta çözüm aranırken toprak konusunun üzerinde durulması büyük bir açmaz olarak karşımızda durmaktadır. Oysa T.C. Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü’de 2000 yılında sonuçlandırdığı bir çalışmada Ada topraklarının % 39,5’i Türk vakıflarına aittir.

Bugün hâlen kapalı durumda bulunan Maraş arazisinin % 72’si Lala Mustafa Paşa ve Abdullah Paşa Vakıflarına aittir. Larnaka bölgesinde Bekir Paşa vakıflarına ait geniş toprakların olduğu bilinmektedir. Fakat siyasîlerin buna gerekli hassasiyeti göstermemeleri nedeniyle Ada üzerinde oynana oyunlar Türk halkının aleyhine uygulanmaktadır. Kıbrıs Cumhuriyeti’ne hayat veren uluslararası anlaşmalar ve Anayasanın 50. maddesi çiğnenerek Rumlar AB’ne başvurdular. Uyum görüşmelerini de, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin garantörü olan İngiltere ve Yunanistan’ın gözetiminde yaptı. 20 Temmuz 1974’te Kıbrıs Cumhuriyeti’nin statüsünün gerekçesi ile yapılan askerî müdahale, şimdi de Lahey Adalet Divanı’na aynı gerekçe ile yapılmalı ve hukukî süreç başlatılmalıdır. Ortodoks Kilisesi’nin isteğiyle ENOSİS’i gerçekleştirmek isteyen Rumlar uluslararası yargı önünde büyük bir suç işlemiştir. Uluslararası yargıçlar bunun peşini bırakmazlar. Fakat Rumlar işledikleri bu suça Türkleri de dahil etmek istemektedir.”

Orkun Kültür Evi’nde, musiki toplantıları da yapılmakta ve dersler verilmektedir. Konservatuar hocası Hüseyin Kök’ün icracı olarak yer aldığı toplantıya katılanlar, Türk musikisi ile ilgili bilgiler edinmenin yanı sıra seçme örnekler de dinlemektedir.

Kıbrıs Türk Kültür Derneği Genel Başkanı Ahmet Göksan’ı dinleyenlerden bir grup. Orkun Kültür Evinin önünde.

Ayaktakiler: Soldan sağa, 1. Bülent Uğur (Kuzey Irak’ta komando olarak çatışmalarda bulunmuş bir gencimiz) 2. Emk. As.subay Erol Bilmez, 3. İlhami Okudan (harita mühendisi Eski Ocak bölge başkanı), 4. Antalya Kıbrıs Türk Drn. 2. bşk., Hüseyin Laptalı, 5. İzzet Türkdoğan, 6. Zeki Öner (Kamu-Sen şb. bşk.), 7. Orkun Antalya temsilcisi Cengiz Savaşeri, 8. Orhan Tat (Mali müşavir, Korkuteliler Drn. Bşk.) Oturanlar: 1. Mehmet Aksay, 2. Süheyla Kebabçıoğlu (Aksay), 3. Ahmet Göksan, 4. Ahmet Göksan’ın eşi.

- Reklam -

Soldan sağa: 1. Hüseyin Kök (Konservatuar hocası), 2. Hasan Tülkay (TÜRKAV Bşk. Yrd.), 3. Murat Çetin, 4. Mehmet Yazan (Sendikacı), 5. Mustafa Taşbaş (Avukat), 6. Şeref Arıcı (Avukat), 7. Misafir, 8. Enver Sarıca (İmam Hatip Lise Md.) 9. Em,Yrb. Yurday Balta.

 

Orkun'dan Seçmeler

- Reklam -