Ana Sayfa 1998-2012 ÂMİRAN KURTKAN’I KAYBETTİK

ÂMİRAN KURTKAN’I KAYBETTİK

Türk ilim dünyasından bir yıldız daha kaydı. Değerli sosyolog. araştırmacı, yazar Prof. Dr. Âmiran KURTKAN (BİLGİSEVEN), İstanbul’da vefat etti. Telif ve tercüme pek çok esere imza atan rahmetli KURTKAN’ın, R.M. Mac Iver ve Chorles H. Page’den tercüme ederek dilimize kazandırdığı CEMİYET M.E.B.’nca çıkarılan 1000 Temel Eser dizisinin 2. kitabı olarak yayınlanmıştı.

- Reklam -

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden emekli olan ve hayatı boyunca milliyetçi tavir ve çizgisini özenle koruyan KURTKAN, 19 Hazir an Salı günü, Marmara İlâhiyat Câmii’nde kılınan cenaze namazının ardından Zeytinburnu’nda yeni Kozlu mezarlığına defnedildi.

Akademik hayatında yetiştirdiği binlerce öğrencisini, mesâi arkadaşlarını ve sevenlerini öksüz bırakan Âmiran KURTKAN’a Tanrı’dan rahmet, âilesine ve Türklük dünyasına başsağlığı diliyoruz.

AHMET KARACA VEFAT ETTİ

Azerbaycan Türklerinin hürriyet ve istiklâl mücadelesinde önemli payı bulunan Ahmet Karaca 14 Mayıs 2005’te vefat etti. Karaca, Anadolu Ajansının hemen her kademesinde yönetici olarak uzun yıllar devam eden meslek hayatının ardından emekli olmuş ve çeşitli kuruluşların basın müşavirliklerinde bulunmuştu. Azerbaycan Kültür Derneği’nin genel sekreterliği görevini de 50 yıl kesintisiz üstlenmişti. Ayrıca, Azerbaycan Millî Müsavat Partisi ile Azerbaycan Millî Merkezi’nin bir süre genel sekreterliğini yapmıştı.

76 yaşında hayata veda eden Ahmet Karaca’nın “Azerbaycan’ın yakın tarihine kısa bir bakış” ve “Azerbaycan edebiyatında doruk şahsiyetler” adlı eserleri yayınlanmıştı.

- Reklam -

Merhuma Tanrı’dan rahmet, ailesine, yakınlarına ve milliyetçi camiaya baş sağlığı dileriz.

ACI BİR KAYIP

Türkçülük ülküsünü kendisine şiâr edinmiş Üsküdar Azîz Mahmud Hüdâî Câmii Emekli İmâmı Abdullah Taşdelen Hoca İstanbul’da vefat etmiş ve Karacaahmet Kabristanı’nda toprağa verilmiştir. Vaazlarında “Türkçülük farzdır” cümlesini sık sık tekrar ederek cemaatini yüreklendiren Abdullah Taşdelen Hoca’yı nur içinde yatması dileklerimizle ve rahmetle anıyoruz.

 

Orkun'dan Seçmeler

- Reklam -