Ana Sayfa 1998-2012 Altın Bozkurt Elçibey'in Hatırasına Sunuldu

Altın Bozkurt Elçibey’in Hatırasına Sunuldu

Altın Bozkurt Ödülü’nün üçüncüsü, bu yıl, Azerbaycan eski Cumhurbaşkanı Ebulfeyz Elçibey’in hâtırasına sunuldu. Ödül merasimi, 7 Nisan 2001 Cumartesi günü, Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi salonlarında yapıldı. Toplantıya, Devlet Bakanı A. Halûk Çay, Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz, emekli komutanlar, fikir hayatımızın önde gelen isimleri, yazarlar, şairler ve çoğunlukla gençlerden oluşan kalabalık bir dinleyici kitlesi katıldı.

- Reklam -

Şuayip Bozfakioğlu’nun yaptığı açış konuşmasından sonra İstiklâl Marşı okundu ve şehitlerimizin aziz hâtıraları için saygı duruşu yapıldı. Daha sonra, Orkun Vakfı tarafından hazırlanan bir “multimedya” gösterisi sunuldu. Bu gösteride Orkun Vakfı’nın kuruluş amaçlarına, çalışmalarına, Orkun dergisine yer veriliyor, 1. ve 2. Altın Bozkurt ödüllerinin takdim törenlerinden sahneler sunuluyordu. Altın Bozkurt ödüllerinin ilki KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Rauf Denktaş’a, ikincisi şehit ailelerini temsilen Terörle Mücadele Mağdurları Derneği’ne verilmişti. Ödüllerin verilişi sırasında yaşanan heyecanlı anları, toplantıya katılanlar gözyaşları içinde seyrettiler. Gösterinin son bölümü, geçen yılki ödül törenine konuk olara k katılan merhum Elçibey’in konuşmasının tamamına ayrılmıştı. Elçibey’in görüntüsü dev ekrandan seyredilirken, sesi de salonu bir kere daha dolduruyordu. Bu gösteriden sonra. Orkun Vakfı yönetim kurulu üyesi Sami Yavrucuk, Ebulfeyz Elçibey’in hayatından, mücadelelerinden ve düşünce yapısından örnekler veren bir konuşma yaptı. Yavrucuk, Elçibey’in Türkçülük cephesi üzerinde durarak, Türk milliyetçiliği ülküsünün Rauf Denktaş ve Elçibey gibi iki cumhurbaşkanı çıkardığını belirtti.

Orkun Vakfı mütevelli heyeti üyesi Yakan Cumalıoğlu da, Elçibey’in hayatını kendi ağzından nakletti. Dinleyiciler, böylece, Elçibey’in çeşitli safhalardan geçmiş mücadele hayatının ayrıntılarını öğrenmek imkânı buldular. Cumalıoğlu, konuşmasının son bölümünde, Türkiye’nin içine sürüklendiği ağır şartlara temas ederek, kurtuluş yolunun Türk demokrasi modelinin tesis edilmesinden, Türk kimliğine duyarlı bir Türk milliyetçiliği anlayışının mikro milliyetçilik eğilimlerinin üstünde tutulmasından geçtiğini belirtti. Parlâmentonun kaliteli, standardı yüksek kişilerden oluşması gerektiğini ileri süren Cumalıoğlu, siyasetin bir statü ve meslek olarak değil, hizmet alanı şeklinde değerlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

Kürsüye davet edilen Devlet Bakanı A. Halûk Çay, Altın Bozkurt ödüllerinin güzel bir gelenek hâline geldiğini, bu geleneğin yaşatılması gerektiğini belirtti. Türk dünyasının bugünkü dağınıklıktan kurtularak bütünlüğe doğru gidişinde bu gibi faaliyetlerin önemli yeri olduğunu ifade eden Çay, el birliğiyle, gönül birliğiyle yapılacak çalışmaların bir gün mutlaka başarıya ulaşacağını söyledi.

Daha sonra Ulaştırma Bakanı Enis Öksüz söz alarak Altın Bozkurt Ödülü’nün bir değerlendirme olmaktan çok bir vefa borcunun yerine getirilmesi şeklinde görülmesinin isabetli olacağını belirtti. Sadece siyaset adamlarına değil, Türk dünyasının ünlü fikir, ilim, sanat ve mücadele adamlarına da ödüller verilmesiyle Altın Bozkurt anlamının daha da genişleyeceğini ileri süren Öksüz, bu tür çalışmalara kendisinin de katkıda bulunacağını ifade etti. Bu arada, Türkiye’de inşa edilen büyük tünellerden birine Elçibey’in adının verildiğini bildirdi.

Sıra, Altın Bozkurt Ödülü’nün verilmesine gelmişti. Orkun Vakfı’nın davetlisi olarak Azerbaycan’dan gelmiş olan, Elçibey’in ağabeyi Almurat Aliyev sahneye davet edildi. Ödülün kendisi Devlet Bakanı Çay, beratı da Ulaştırma Bakanı Öksüz tarafından Almurat Aliyev’e takdim edildi. Almurat Bey, ödülün, kardeşinin hâtırasına verilmesi dolayısıyla teşekkürlerini belirten bir konuşma yaptı.

Törenin son konuşması şair ve yazar, Azerbaycan’ın İstanbul eski Başkonsolosu, Orkun dergisi Azerbaycan temsilcisi Abbas Abdullah Hacaloğlu tarafından yapıldı. Orkun Vakfı’nın davetlisi olarak, Almurat Aliyev’le birlikte İstanbul’a gelmiş olan Abbas Abdullah, Halk Cephesi’nin kuruluşu ve çalışmaları ile ilgili hâtıralarını anlattı. Bu çalışmalar sırasında Elçibey’in gösterdiği başarıyı da dile getiren Abbas Abdullah, Türkçülüğün, Ebulfeyz Elçibey’de değişmez ve sarsılmaz bir inanç hâlinde son nefesine kadar yaşadığını belirtti.

- Reklam -

Elçibey’in çocukluğundan ve gençliğinden başlayarak hayatının çeşitli dönemlerini içine alan elliye yakın fotoğrafının bulunduğu sergi de, toplantıya katılanlar tarafından ilgiyle gezildi.

Orkun Vakfı yetkilileri, Altın Bozkurt ödüllerinden dördüncüsünün, 2001 yılında Türklüğe ve Türkçülüğe en çok hizmet etmiş olan kişi ve kurumlara verileceğini belirttiler.
 

Orkun'dan Seçmeler

- Reklam -