Ana Sayfa 1998-2012 ALTAN DELİORMAN’A SAYGI GÜNÜ

ALTAN DELİORMAN’A SAYGI GÜNÜ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü tarafından tertiplenen “Altan Deliorman’a Saygı Günü” Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi salonlarında gerçekleştirildi. Toplantı, Deliorman’ın hayatından kesitleri gösteren bir sinevizyon gösterisi ile başladı. Yarım saatlik gösteriden sonra açık oturuma geçildi. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi E. öğretim üyesi, yazar ve şair Prof. Dr. Hüsrev Hatemi, eski Devlet Bakanı Prof. Dr. Abdülhalûk Çay ve Kültür Üniversitesi öğretim görevlisi, yazar İsa Kocakaplan, Altan Deliorman hakkındaki düşünce ve değerlendirmelerini belirtip hâtıralarını anlattılar. İkram için verilen arda Altan Deliorman’ın yayınlanmış kitaplarından, seçme fotoğraflarından, suluboya çalışmalarından ve çizdiği karikatürlerden, kendisine verilen ödül ve berat lardan meydana gelen sergiler gezildi. İkinci bölümde kısa konuşmalara geçildi. Bu bölümde Türk Edebiyatı dergisi yönetmeni, şair ve yazar Beşir Ayvazoğlu, Türk Edebiyatı Vakfı Başkanı, yazar Servet Kabaklı, Türk Edebiyatı dergisi Yazı İşleri Müdürü Belkıs İbrahimhakkıoğlu, Türk Edebiyatı Vakfı Müdürü Cemal Aydın, Edebiyat, Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği Başkanı, yazar Mehmet Nuri Yardım, Türk Kültürüne Hizmet Vakfı Mütevelli heyeti üyesi, yazar Ayla Ağabegüm, eğitimci ve yazar Turgut Güler, Marmara Üniversitesi’nden Çağrı Kocakaplan, Başbakanlık Müşaviri, yazar Adnan Şenel ve (Altan bey’in oğlu) avukat Bozkurt Deliorman birer konuşma yaptılar.

- Reklam -

Bu arada toplantıya gönderilen mesajlar dinleyicileri sunuldu. Bu mesajlarda Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ali Birinci, Türk Kültürünü Araştırma Enstitüsü Başkanı, Hacettepe Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Dursun Yıldırım, Karadeniz Teknik Üniversitesi öğretim üyesi, romancı-yazar Prof. Dr. Nazan Bekiroğlu, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi öğretim üyesi, tarihçi Prof. Dr. Sadettin Gömeç, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih coğrafya Fakültesi E. öğretim üyesi, Türk Yurdu dergisi yazı işleri müdürü yazar Prof. Dr. Necmeddin Sefercioğlu, Türk Yurdu dergisi Genel yayın Yönetmeni, Gazi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Çağatay Özdemir, Erciyes Üniversitesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Hülya Arguhşah ile Prof. Dr. Mustafa Argunşah, 19 Mayıs Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Kenan Erzurumlu, Türk Ocakları Genel Başkanı, yazar Nuri Gürgür, Türk ocakları E. Genel Başkan yardımcısı , yazar Yücel Hacaloğlu, Talim ve Terbiye Kurulu Üyesi, araştırmacı-yazar Ömer Özcan Altan Deliorman hakkındaki düşünce ve duygularını dile getiriyorlardı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Saygı Günü dolayısıyla Altan Deliorman’ın son eseri olan “Bulgaristan’da Türkçe Basın” kitabını yayınlayarak toplantıda bulunanlara hediye olarak dağıttı. Bunun yanında Deliorman’a ait fotoğraflardan meydana gelen “Yıllar Böyle Geçti” ve Deliorman’ın eserleriyle ilgili tanıtma, tenkit yazılarını içeren “Ne Dediler?” kitapları da aynı şekilde hediye olarak verildi. Toplantıya katılanların çoğu, bu kitapları Altan Deliorman’a imzalatmak fırsatını buldular. Daha sonra toplu fotoğraflar çektirildi. Dört saatten fazla süren Saygı Günü, bir kısım davetlilere verilen akşam yemeği ile devam etti.

 

- Reklam -
- Reklam -

Orkun'dan Seçmeler

- Reklam -