Ana Sayfa 1998-2012 ACABA İÇ SAVAŞ ÇIKAR MI?

ACABA İÇ SAVAŞ ÇIKAR MI?

Aktütün’de Şehit Olanların Anısına

- Reklam -

Neredeyse 30 yıla yakın bir zamandır, Türkiye’nin güneydoğusunda bir takım olaylar olduğu gibi, diğer yerlerinde de arasıra silahlı ve bombalı saldırılar cereyan etmektedir. Buna bağlı olarak şimdiye kadar binlerce Türk öldü.

Devlet yetkililerimiz ve basın, bütün bunların hepsine birden “terör” deyip, kesip attılar. Tamamen bireysel veya toplu olarak gerçekleştirilen bu hadiseler ülke sınırları içerisinde vuku bulunca terör de, acaba Türkiye topraklarının dışından toplu, tüfekli ve füzeli saldırılar şeklinde meydana geliyorsa yine mi aynı ad ile anılmalıdır?

Efendiler, bu terör falan değil! Böyle bir faaliyet, açıkça Türkiye Cumhuriyeti Devletine karşı başlatılmış bir savaştır. Bunun başka bir izahı yoktur. Kimse, kimseyi kandırmasın!

Bu geçen yıllarda Türkiye’nin ve Türk insanının, ülkesini savunan gencecik fidanlarını yitirmesi bir yana, kadın, kız, yaşlı, çocuk demeden binlerce vatandaşını da kaybetti. Ayrıca ülke ekonomisi senelerdir süren bu mücadele yüzünden milyarlar ca lira ziyana uğradı. Bunların hesabını kim verecek? Bu fatura mutlaka sorumlularına ödetilmelidir!

Her olayın arkasından, hainlerin cezası en ağır şekilde verilecek, ölen insanlarımızın kanları yerde kalmayacak deniyor, ama ne yazık ki kalıyor. Hadiselerin ertesi günü her şey unutuluyor. İnsanlar yine gündelik işleriyle meşgul oluyorlar. Tabiri caizse ateş düştüğü yeri yakıyor. Yakalanan alçaklar da bir güzel Türk hapishanelerinde beslenip, kısa bir süre sonra salıverilmelerinin ardından yine ellerine silahları alarak askere, polise hülâsa önüne hangi Türk vatandaşı rastlarsa kurşun sıkıyor, bomba atıyor.

- Reklam -

Fakat, artık bıçak kemiğe dayandı. Belki birileri bizi içeride huzursuz ederek, çevremizde istediği gibi at oynatmak için kanayan yaralarımızı kaşıyor. Ülkemizin bir grup insanını kullanıyor. Güya bunlar da işsizlikten, aşsızlıktan, ilgisizlikten yabancılara alet oluyorlarmış! Karadeniz’in uşakları, Doğu’nun dadaşı, Torosların yörükleri, Batı Anadolu’nun efeleri, Trakya’nın kızanlarının durumu bu güneydoğu’daki vatandaşlardan çok mu iyi? Niye onlar devletlerine kurşun sıkmıyorlar veya buna tevessül edenlere sıcak gözle bakmıyorlar? Demek ki ortada bir mensubiyet problemi söz konusu! Kandil’i ve Zap’ı boşuna bombalamak da meseleyi çözmüyor. Kandil’dekilerin uzantısı TBMM’inde, Dil-Tarih ve Coğrafya’da, büyük üniversitelerin içindeler ve buraları işgal etmiş durumdalar. Saf Türkler, beraber yedik-içtik, birlikte oturup kalktık, biz kardeşiz derken; karşıdakilerin Meclisteki temsilcileri biz ayrı milletiz, kardeş falan da değiliz ve ayrı bir yönetim istiyoruz, demekten de geri durmuyorlar. Demokratik açılımdan da kasıtları sadece ülkenin ismini, bayrağını, dilini değiştirmek. Artık bunu açık açık dile getiriyorlar.

Siyasetçiler de, basın da aman tahriklere kapılmayalım, yoksa Türkiye’de kan gövdeyi götürür, iç savaş çıkar gibi teranelerle bizi uyutup duruyorlar. Efendiler, hiç bir şey olmaz, iç savaş filan da çıkmaz! Çıksaydı İstiklal Harbi’nde bunu görürdük. O vakit de bir grup vatandaşımız, yabancı devletlerin kışkırtmaları ve paraları ile Millî Mücadele’yi çökertmek istediler ama hem o ülkeler, hem de onların oyuncağı olanlar tokatı yiyip, oturdular. Birilerine hoş görüneceğiz diye, nereye kadar her şeye göz yumacağız? Bu hainlere yardım ve yataklık edenler en ağır biçimde cezalandırılmadığı müddetçe, Türklerin daha çok kanı dökülecek ve bunlara dur denmezse, ileride daha da korkunç olaylar patlak verecektir. İşte o zaman kan gövdeyi götürür ki, bundan da en zararlı kimin çıkacağını herkes biliyor.

Savaş kışkırtıcılığı yaptığımız sanılmasın. Bu yazdıklarımızı bütün Türk milleti artık sesli düşünmeye başladı. Basın-yayın organlarında da sürekli işlenmekteler. Bu hainlerin yardakçıları, Türk milliyetçiliği gittikçe tehlikeli hâle geliyor, derken; öldürülen Türklerin arkasından hiçbirisi saygı duruşunda bulunmuyor. Tek bayrak, tek devlet demiyor. Bu aptal Türkler nasıl olsa paçayı ABD ve Avrupa Birliği’ne kaptırmışlar, gün bu gündür diyerek gemi azıya aldılar. Artık evlâtlarımızın öldürülmesine tahammül edemiyoruz. Biz sadece iş işten geçmeden, nasıl bir tedbir alınacaksa alınsın derdindeyiz.

 

Orkun'dan Seçmeler

Cengiz Aytmatov

Dilimiz Kimliğimizdir

- Reklam -