Ana Sayfa 1998-2012 2005 ATSIZ YILI ETKİNLİKLERİ

2005 ATSIZ YILI ETKİNLİKLERİ

2005 ATSIZ YILINI KUTLAMA ETKİNLİKLERİ BAŞLADI

- Reklam -

ATSIZ 100. DOĞUM GÜNÜNDE ANILDI

Bir Türk büyüğü ve büyük bir Türkçü olarak Hüseyin Nihâl ATSIZ, 2005 ATSIZ YILI içindeki l00 üncü doğum günü olan 12 Ocak’ta, Türk Edebiyatı Vakfı’nın salonlarında, görkemli bir toplantı ile anıldı.

Orkun Vakfı ile Türk Edebiyatı Vakfı’nın ortaklaşa düzenledikleri toplantıda oturum, Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Başkanı Prof. Dr. Turan YAZGAN tarafından Türkçülüğe yakışan bir disiplin içinde yönetildi ve yönlendirildi.

Toplantıya Orkun dergisinin Danışma Kurulundan Prof. Dr. Osman F. Sertkaya ile Prof. Dr. Abdülkadir Donuk, Orkun Vakfı mütevellilerinden ve Orkun dergisi Yazı Kurulundan Yakan Cumalıoğlu ve Dr. Sakin Öner konuşmacı olarak katıldılar.

Toplantıda ilk sözü alan Prof. Sertkaya, Atsız’ın hayat hikâyesini anlatarak, onun kaybolan “Türk Tarihi” hakkında açıklamalarda bulundu.

Cumalıoğlu, Atsız’ın şahsiyeti ve yaşayış biçimi ile ilgili özel hatıralarından oluşan bilgileri dinleyicilere aktardı.

- Reklam -

Prof. Donuk ise resmî tarih görüşüne karşılık Atsız Beğ’in Türk tarihi hakkındaki görüşlerini anlattı ve onun “16 Türk Devleti Masalı ve Uydurma Bayraklar” makalesinde anlattıklarının benimsenmesi gerektiğini söyledi.

Sakin Öner de Atsız’ın edebî kişiliğine değindi. Onun romanlarının ve şiirlerinin, yetişme çağındaki pek çok Türk gencini etkileyerek onların birer “Türkçü” olarak yetişmelerini sağladığını anlattı ve sözlerini Atsız’ın kahramanlık adlı şiirini okuyarak bitirdi.

Oturum başkanı Prof. Yazgan’ın yaptığı anlamlı ve veciz toparlama konuşması ile toplantı sona erdi.

 

Orkun'dan Seçmeler

- Reklam -