1944 Irkçılık-Turancılık Dâvâsı Mahkeme Günlükleri

Türk Düşmanlığı Şimdi de Elazığ’da

Orkun
Elazığ Belediye Başkanı Hamza Yanılmaz, şehirdeki Mustafa Cemiloğlu Parkı’nın adını “Çayda Çıra” olarak değiştirdiklerini “iftiharla” açıkladı.

Mustafa Cemiloğlu, Sovyetler Birliği döneminde Kırım Türklerinin haklarını savunduğu için zindanlara düşmüş, kamplara sürülmüş, bu uğurda ölümü göze almış bir kahraman. Bugün de Kırım Millî Meclis Ba aşkanı ve Kırım Türklerinin önderi. Adının, Türkiye’de herhangi bir parka verilmesi pek mütevazı bir kadirbilirlik. Cemiloğlu’nun elbette böyle bir “mükâfat”a ihtiyacı yok. Ama bu bir vefa borcu ve vaktiyle yerine getirilmiş. İsabetli de olmuş.

Şimdi, Elazığ’ın Fazilet Partili belediye başkanı bu adı değiştirerek neyi ispatlamak istiyor: Necmettin Erbakan’ın “Türklüğü savunursan kâfir olursun” sözünün Elazığ için de geçerli olduğunu mu? Fehim Adak’ın, 1991 seçimlerinde RP-MHP-MP seçim ittifakı sırasında “Türklerle birlikte seçime girecek kadar şerefsiz değilim” şeklindeki beyanını teyit etmek mi? MSP-RP-FP çizgisinin, kendilerini Müslüman addeden fakat Türk saymayan grupların koalisyonu olduğunu bir kere daha göstermek mi? Hangisi?

Türk düşmanlığını kendisine prensip edinmiş olanlar elbette başlarını kayaya çarpacaklardır. Bu gibiler sabrın, tahammülün ve hoşgörünün de bir sınırı olduğunu artık anlamalıdır.

Hamza Yanılmaz fena yanılıyor. Elazığ’ın yiğit halkı bu yanılgının hesabını kendisinden mutlaka soracaktır.