1944 Irkçılık-Turancılık Dâvâsı Mahkeme Günlükleri

Söğüt’te “Türk Tarihi Anıtı” Dikildi..

Hasan Orhan
Osmanlı’nın yeşerdiği ve ilk defa gelip yurt tuttuğu Söğüt’te “TÜRK TARİHİ ANITI” dikildi.

Osmanlı’nın ilk yerleşim yeri Söğüt’e Ertuğrulgazi’yi Anma ve Söğüt şenlikleri Vakfı tarafından 80 m2 lik alan üzerine, 9 m yükseklikte kurulan, 5000 yıllık Türk Tarihi Anıtı yörede ilgi ve heyecanl a karşılanmıştır. Bu vesileyle ziyarete gelenlerde büyük artış gözlenmektedir.

Ertuğrulgaziyi Anma ve Söğüt şenlikleri Vakfı Başkanı ve Söğüt Kaymakamı Ahmet MAİLOĞLU, konuyla ilgili bilgi verirken; “5000 yıllık şanlı Türk tarihini yansıtan bu eser Türk’ün adını, Türk tarihini Osmanlı Türklerinin vatan yaptığı bu topraklarda ebediyen yaşatacaktır.” dedi.

Türk tarihini bölüm, bölüm sırasıyla dönemler halinde ifade eden Türk Tarihi Anıtı üç ana ve iki yan bölümden olmak üzere toplam 5 bölümden oluşmakta olup mermer kaide üzerine oturtulan bölümler kabartma tunçtan dökülmüştür.

Anıtın orta kısmını oluşturan kabartma tunç rölyefleri Cumhuriyet dönemini, sağ tarafı: Osmanlı tarihini, sol yanı, Genel Türk Tarihini, sol alt yan rölyef Türklerin Ergenekon’dan Bozkurt’un yol göstermesiyle ve körüklerle dağların eritilmesi sonucu dünyaya yayılışını ifade etmektedir.