1944 Irkçılık-Turancılık Dâvâsı Mahkeme Günlükleri

Sakarya Zaferi için Polatlı'da kutlama

Orkun
13 Eylül 1921 tarihinde kazanılan Sakarya Meydan Muharebesi’nin 82. yıldönümü kutlamaları Polatlı’da “13 Eylül Sakarya Zaferi Şenlikleri” ismi altında sosyal ve kültürel etkinlikler ile ve büyük bir katılımla gerçekleştirildi.

Kutlama törenlerine; başta Polatlı Kaymakamı Muammer Aksoy, Belediye Başkanı Sami Çay, CHP Genel Baş kanı Deniz Baykal, T.B.M.M Başkan Vekili, Topçu ve Füze Okulu Komutanı, Daire Müdürleri, okullar, odalar, Borsa Başkanı, sivil toplum örgütlerinin ve partilerin temsilcileri ve Polatlı halkı katıldı.

Kutlamalar çerçevesinde; “Polatlı Konağı”nın açılışı yapıldı. Hacettepe Üniversitesi Bilim Kulubü Halk Dansları Topluluğu gösterilerini sergiledi. Halk Türküleri Sanatçısı Kıvırcık Ali ve Türk Sanat Müziği Sanatçısı Muazzez Ersoy konser verdiler. Azerbaycan Kültür Bakanlığı Folklor Ekibi ve Şanlıurfa Mehteran Bölüğü de şenliklerin sonraki günlerinde gösterilerini sundular.

Kutlama etkinlikleri çerçevesinde sergi ve fuar açılışları yapıldı. Konferanslar verildi. Geziler düzenlendi. Çeşitli tarım ürünleri yarışması yapıldı. Sakarya Şehitleri için mevlit okutuldu. İstanbul Devlet Tiyatrosu Sanatçıları tarafından “Kuvay-ı Milliye” isimli eser sahnelendi. Ankara Devlet Opera ve Balesi Sanatçıları da “Midas’ın Kulakları” isimli operayı seslendirdi.

Polatlı, Temel TARCAN