1944 Irkçılık-Turancılık Dâvâsı Mahkeme Günlükleri

Prof. Dr. Muharrem Ergin 10. ölüm yılında anıldı

Orkun
Türkoloji alanının değerli uzmanı ve Türk milliyetçiliğinin seçkin siması Prof. Dr. Muharrem Ergin, ölümünün 10. yılında, İstanbul Üniversitesi’nde anıldı. Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü tarafından tertiplenen toplantıya, merhum Ergin’in yakınları, öğrencileri, ilim adamları ve Türkologların yanı sıra gençler de katıldı.

30 Kasım 2005 günü Fakülte Kurul salonunda gerçekleştirilen toplantı, Prof. Dr. Mustafa Özkan’ın sunuş konuşmasıyla açıldı. Prof. Dr. Muhammed Nur Yelten’in yönetimindeki ilk oturumda Prof. Dr. Nuri Yüce, Muharrem Ergin’in hayatını anlattı. Daha sonra, dergimiz sahibi Altan Deliorman, Ergin’in sosyal faaliyetlerini belirten bir konuşma yaptı.

Toplantıya Ankara’dan katılan Prof. Dr. Ahmet B. Ercilasun ile Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Şükrü H. Akalın, Prof. Ergin’in Türk dili alanındaki çalışmalarını dile getirdiler. Prof. Dr. Günay Kurt, Prof. Dr. Kemal Yavuz, Prof. Dr. İnci Enginün ve Prof. Dr. Osman F. Sertkaya da, merhumun Türkolojiye hizmetlerini anlattılar.

Prof. Muharrem Ergin’in hayatından sahneleri aksettiren fotoğraflarda dev ekranda gösterildi.