1944 Irkçılık-Turancılık Dâvâsı Mahkeme Günlükleri

Haberler

Orkun
MİLLİYETÇİ YAYINLAR ARASINDA ORKUN BAŞA GEÇTİ

İnternette yayınlanan “ülkücü org” sitesinin yaptığı okuyucu anketine göre, Orkun, Aralık 2000 ayında en beğenilen milliyetçi yayın oldu. Bir evvelki ankette % 17 olan Orkun oyları, son tespitlerde % 26’ya yükseldi. “ülkücü org” anketinin sonuçları şöyle belirlendi:

ORKUN % 26

Kurultay % 23

Türk Yurdu % 15

Ülkü Ocağı % 10

Yeni Hayat % 8

Orta Doğu % 5

Yeni Düşünce % 4

Yesevî % 4

Türk Dünyası

Tarih Dergisi % 4

Ankete katılarak Orkun’a oy veren bütün okurlarımıza teşekkür ederiz.

TÜRK KALELERİNE HAÇLI SALDIRISI

Makedonya’daki Kalkandelen kalesine haç takma girişimi, burada yaşayan Müslüman Türklerin tepkisine yol açtı. Büyük çoğunluğu Müslüman olan Kalkandelen halkını temsilen Makedonya Cumhuriyeti İslâm Birliği bir bildiri yayınladı.

İslâm Birliği’nin bildirisinde haç takma girişimi şiddetle kınanıyor ve bu girişimin, ülkedeki Müslümanların dinî duygularını büyük ölçüde incittiği bildiriliyor. Bu yerde şimdiye kadar hiçbir zaman böyle bir sembolün mevcut olmamasına rağmen, haç takmanın ülkedeki dinler arası ilişkileri olumsuz etkileyeceği belirtiliyor.

Demokrasi hareketinin başlamasından bu yana Makedonya’daki Müslümanların dinî, kültürel ve tarihî değerlerine sürekli saldırıların yapıldığını ileri süren İslâm Birliği bu yoldaki girişimlerin örneklerini veriyor. Ohri’de cami yıkılması, Üsküp’teki Vodno tepesine haç dikilmesi vb. bu örnekler arasında. Bütün bunların, hoşgörü ve karşılıklı saygıya dayanan istikrarı zedelediği açıklanıyor.

İslâm Birliği bildirisinde, resmî makamların bu girişimleri bir an önce durdurması isteniyor. Haç takma işlemlerini önleme gayreti içindeki Kalkandelen Müftülüğü yetkililerine destek veriliyor ve Müslüman halka sabırlı olma çağrıları yapılıyor.

Küçük birader Makedonya’nın, büyük ağabey AB’nin Haçlı tutumundan cesaret aldığı anlaşılmaktadır. Hani, nerede azınlık hakları?